AB Komisyonu Başkanı: Ukrayna'yı yeniden inşa etmemiz ahlaki yükümlülüktür

Güncel
qha muhabir
10 Haziran 2022, 14:40
qha muhabir
10 Haziran 2022, 14:40

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’yı yeniden inşa edeceklerini vurgulayarak, dünya kamuoyunun bu durumu bir ahlaki yükümlülük olarak görmesi gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 9 Haziran 2022 tarihinde İtalya’nın başkenti Roma’daki Maxxi Modern Sanat Müzesi’nde bir etkinliğe katıldı. AB Komisyonu Başkanı Leyen konuşmasında, Ukrayna’nın yeniden inşası konusuna değindi. Mariupol Belediye Başkanı ve Ukraynalı mimarlarla görüşeceğini belirten AB Komisyonu Başkanı, “Ukrayna’yı yeniden inşa edeceğiz. Bunu yapmak zorundayız ve yapacağız. Çünkü bu bizim ahlaki yükümlülüğümüzdür” dedi.

Von der Leyen, yeniden inşanın “Yeni Avrupa Bauhaus” ruhuna uygun şekilde yapılması gerektiğini vurguladı ve AB’nin yenilenebilir enerji kaynakları konusunda ilerleme kaydetmesi gerektiğini dile getirdi.

AB KOMİSYONU BAŞKANI VON DER LEYEN: YENİLENEBİLİR ENERJİLERE DOĞRU GİTMELİYİZ

AB olarak Rusya’ya enerji bakımından büyük ölçüde bağımlı kaldıklarını ve bu korkunç savaş nedeniyle bağımlılıklarını azaltmaya karar verdiklerini belirten von der Leyen, “Şimdi ilerleme kaydetmeli, yeni tedarikçilere takılıp kalmamalı ama yenilenebilir enerjilere doğru gitmeliyiz” ifadelerini kullandı.