AB Komisyonu Başkanı Leyen: Rusya gücünü tahıl çalarak göstermeye çalışıyor

Güncel
qha muhabir
24 Mayıs 2022, 22:20
qha muhabir
24 Mayıs 2022, 22:20

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Dünya Ekonomik Forumu’nda Ukrayna’nın Rusya karşısında savaşı kazanarak, Putin’in saldırganlığına son vermesi gerektiğine işaret etti. Başkan von der Leyen, Rusya’nın açtığı savaşta başarılı olamadığı için gücünü Ukrayna’dan tahıl çalarak gösterdiğini ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) yaptığı konuşmada Ukrayna-Rusya savaşını ele aldı. AB Komisyonu Başkanı Leyen, 3’üncü ayını geride bırakan savaşta Rusya’nın saldırgan politikasının son bulması gerektiğine dikkat çekti. Leyen, “Bu, sadece Ukrayna’nın hayatta kalması meselesi değil. Bu sadece bir Avrupa güvenliği meselesi değil. Bu, tüm uluslararası düzenimize ilişkin soru işareti oluşturuyor. İşte bu yüzden Rusya’nın saldırganlığına karşı koymak, tüm küresel topluluk için bir görevdir” değerlendirmesini yaptı.

URSULA VON DER LEYEN: UKRAYNA BU SAVAŞI KAZANARAK PUTİN’İN SALDIRGANLIĞINI BAŞARISIZ HALE GETİRMELİ

Leyen, AB’nin Ukrayna’nın kazanması ve kendi geleceğini belirlemesi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını vurgulayarak, “Ukrayna bu savaşı kazanmak zorunda ve Putin’in (Rusya Devlet Başkanı) saldırganlığını stratejik bir başarısızlık haline gelmeli” ifadelerini kullandı.

AB’NİN UKRAYNA’YA SİLAH YARDIMI

AB tarihinde ilk kez saldırıya maruz kalan bir ülkeye silah yardımının yapıldığını belirten Leyen, “Tüm ekonomik gücümüzü seferber ediyoruz. AB tarafından üçüncü bir ülke için şimdiye kadar tasarlanmış en büyük makro-finansal yardım paketi olan 10 milyar euronun üzerinde makro-finansal yardım önerdik” bilgisini paylaştı.

Von der Leyen, Ukrayna’ya savaş başlattığı için Rusya’nın dondurulan varlıklarının Ukrayna’nın yeniden inşa edilmesi için kullanması gerektiğine işaret etti.

“RUSYA GÜCÜNÜ ELDE ETMEK İÇİN AÇLIK VE TAHILI KULLANIYOR”

Komisyon Başkanı Leyen’in ifadeleri şöyle:

Bugün, Rus topçuları Ukrayna genelinde tahıl depolarını bilinçli olarak bombalıyor. Karadeniz’deki Rus savaş gemileri de buğday ve ayçiçeği tohumu dolu Ukrayna gemilerini ablukaya alıyor. Bu utanç verici eylemlerin sonuçlarını herkes görüyor. Küresel buğday fiyatları hızla yükseliyor. Bundan en çok zarar görenler ise kırılgan ülkeler ve savunmasız topluluklar. Lübnan’da ekmek fiyatları yüzde 70 arttı ve Odessa’dan yapılan gıda sevkiyatları Somali’ye ulaşamadı. Buna ek olarak, Rusya şimdi bir tür şantaj olarak kendi gıda ihracatını istifliyor. Küresel fiyatları artırmak için tedarikleri elinde tutuyor veya siyasi destek karşılığında buğday ticareti yapıyor. Gücünü elde tutmak için açlık ve tahılı kullanıyor”