AB Komisyonu Başkanı Leyen: Putin kasıtlı olarak dünyadaki kıtlığı kışkırtıyor

Ekonomi
Anife Bilal
02 Haziran 2022, 18:33
Anife Bilal
02 Haziran 2022, 18:33

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna limanlarını bloke ederek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, kasıtlı olarak dünyada kıtlığı kışkırttığını ifade etti. AB’nin Ukrayna’daki tahılların başka yollarla dış pazarlara ulaştırılmasına yardımcı olmak için elinden geleni yaptığını vurgulayan Leyen, “Ukrayna’nın dünyayı doyurabileceğini biliyoruz.” dedi.

Slovakya’nın başkenti Bratislava’da düzenlenen GLOBSEC 2022 Forumunda konuşan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın saldırgan eylemleri nedeniyle ortaya çıkan çıkan küresel gıda krizine dikkat çekti. Leyen yaptığı konuşmada, “Putin, Karadeniz üzerinden tahıl ihracatını engelliyor. Putin’in kasıtlı olarak dünyadaki tahıl tedarikini engellediğini görmek korkunç bir şey! Ukrayna’da üretilen tahıl, Dünya Gıda Programının yüzde 50’sini oluşturuyor. Bu tahıla ihtiyaç duyuyoruz. Ama Putin, onun yüzünden her gün insanların açlıktan öldüğünü, açlığın dünyaya geri döndüğünü ve yine dünyanın itici gücü haline geldiği gerçeğinden en ufak bir sorumluluk hissetmeden kendi savaşını yürütüyor. Şu an o kasıtlı olarak Ukrayna’daki buğday depoları bombalayarak yok ediyor.” dedi.

Ukrayna’da 20 milyon tondan fazla tahılların bulunduğunu ve AB’nin tahılların başka yollarla dış pazarlara ulaştırılmasına yardımcı olmak için özel koridorlar oluşturduğunu belirten Leyen, “Ukrayna’nın dünyayı doyurabileceğini biliyoruz. Ülke topraklarının yaklaşık üçte ikisi, dünyanın en verimli topraklarından oluşuyor. Mavi gökyüzünün altındaki sarı tarlayı simgeleyen muhteşem Ukrayna bayrağının temeli budur. Ukrayna tam olarak budur. Bu Ukrayna’nın bir geleceği olmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA, DÜNYANIN EN BÜYÜK 5’İNCİ BUĞDAY İHRACATÇISI

Yaklaşık yüzde 70’i verimli topraklarla kaplı olan Ukrayna’nın 32 milyon hektarlık ekilebilir araziye sahip olduğu belirtiliyor. Bu oran, tüm Avrupa Birliği’ndeki (AB) ekilebilir arazinin 3’te 1’ine tekabül ediyor.

Öte yandan Ukrayna’nın dünyanın en büyük 10 tahıl ihracatçısından biri olduğu belirtiliyor. Yüzyıllardır önemli bir buğday üreticisi konumunda olan ve Avrupa’nın “ekmek sepeti” olarak da adlandırılan Ukrayna, dünyanın en büyük 5’inci buğday ihracatçısı olarak ön plana çıkıyor.  Ukrayna’nın Rusya tarafından saldırıya uğraması nedeniyle dünyadaki buğday fiyatları 14 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Enerji ve emtia bilgileri sağlayıcısı S&P Global Platts’a göre, Rusya ve Ukrayna’nın 2021-2022 hasat yılında toplam 60 milyon ton buğday ihraç etmesi bekleniyordu. Bu ithalatın büyük çoğunluğu ise Karadeniz’den yapılıyor. Savaşın başından beri Rusya, Ukrayna’nın Azak Denizi ve Karadeniz’deki limanlarını bloke ediyor. Bu nedenle geçmiş mahsullerden kalan buğday Ukrayna’dan çıkarılamıyor.

RUSYA UKRAYNA’DAN 500 BİN TON TAHIL ÇALDI

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinden yaklaşık 500 bin ton buğday çaldığını bildirdi. Bakanlık, çalınan tahılların işgal altındaki Kırım’da gemilere yüklenerek üçüncü ülkelere satıldığını belirtti.

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Mıkola Sokolskıy, “Yaklaşık 400-500 bin tahılı organize bir şekilde işgal altındaki Kırım yönüne sevk ettiklerini görüyoruz. İşgalciler Akyar’da (Sivastopol) bu buğday gemilere yükleniyor. Bizim tahminlerimize göre Akyar’dan buğday taşıyan gemilerin tamamı Ukrayna buğdayını taşıyor. Çünkü Rusya’ya ait buğdayın Kırım’a taşınarak Akyar’da gemilere yüklenmesi lojistik olarak hiç mantıklı değil. Bunu direkt Rus limanları üzerinden yapabilirler.” açıklamasında bulunmuştu.