AB: Kırım Tatarlarını hedef alan baskılar derhal sonlandırılmalı!

Güncel
Anife Bilal
27 Mart 2019, 20:03
Anife Bilal
27 Mart 2019, 20:03

Avrupa Birliği (AB) Rusya’dan Kırım Tatarlarına karşı uygulanan baskıları bir an önce sonlandırmasını talep etti.

Brüksel’de yapılan basın toplantısında konuşan Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Servisi Sözcüsü Maya Kosyanchich, “Rusya Federasyonu Kırım Tatarlarının evlerinde yapılan keyfi aramalara son vermeli ayrıca ifade özgürlüğü, barışçıl toplanma, düşünce ve din özgürlüğü haklarının da uygulanmasını sağlamalı. Kırım’da söz konusu özgürlüklere herhangi bir ayırım yapmaksızın saygı duyulmalıdır. “ dedi.

Bunun dışında Kosyanchich, Rus yönetiminin derhal gözaltına alınan kişilerin gözaltına alınma sebeplerini açıklaması ve tüm bu kişilere tam yasal koruma fırsatı sunması gerektiğini de ifade etti.

Daha önce, Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Temsilcisi Dmitriy Kuleba yaptığı bir açıklamada, “Biz endişe duyulduğuna yönelik beklendik açıklamaların yanında Kırım Tatarlarını korumayı sağlayacak belirli adımların da atılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullanarak Avrupa Konseyine çağrıda bulunmuştu.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Kırım Tatarı Seytveli Seytabdiyev’in evinde düzenlenen arama sırasında işgalcilerin onu darp ettiği bildirildi.

Gazeteci Anton Namlyuk aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonulduğunu ve onların FSB ofisine götürüldüğünü bildirirken işgalci görevlilerin hala dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u aradığını ifade etti. Ayrıca gazeteci dört Kırım Tatarını bulmak için işgalci güçlerin bir mahalleyi kuşattığını da aktardı.

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Rus işgali altında bulunan Kırım’da bugün işgalci güçler tarafından en az 25 Kırım Tatarının evine düzenlenen baskınları, Rus işgalcilerin bir günde yaptığı en büyük insan hakları ihlali eylemi olarak nitelendirdi.