AB, Kırım'daki 8 işgalci yetkiliyi yaptırım listesine dahil etti

Haberler
Anife Bilal
12 Ekim 2021, 11:23
Anife Bilal
12 Ekim 2021, 11:23

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ihlali sebebiyle uygulanan bireysel yaptırımlar listesine 8 kişiyi daha ekleme kararı aldı. Listeye, işgal altındaki Kırım’da Rus mevzuatının yasa dışı uygulamasından sorumlu sözde hakim, savcı ve güvenlik görevlisinin isimleri eklendi.

AB Konseyi, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına zarar veren faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle 8 kişiyi daha yaptırım listesine dahil etti. AB’nin kamuya açık belgelerinin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, Rus işgali altındaki Kırım’da Rus yasalarının uygulanmasından sorumlu bazı güvenlik görevlileri, hakimler ve savcılara yönelik kısıtlayıcı tedbirler uygulanacak. Yaptırım listesine eklenen kişilerin isimleri şu şekilde:

Akmescit kentinde bulunan (Simferopol) Kremlin kontrolündeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi hakimi Mihail Belousov,

Akmescit kentinde bulunan (Simferopol) Kremlin kontrolündeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Başkanı Andrey Dolgopolov,

Rusya Güney Askeri Bölgesi Savcısı Yevgeniya Kolpikova

Rusya Soruşturma Komitesi sözde Kırım ve Akyar (Sivastopol) Müdürlüğünün özel davalardan sorumlu soruşturma görevlisi Magomed Magomedov,

Rusya Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü Başkanı Leonid Mihaylyuk,

Akmescit kentinde bulunan (Simferopol) Kremlin kontrolündeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi Başkan Yardımcısı Viktor Mojelyanskiy,

Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Yüksek Mahkemesi hakimi Galina Redko,

Rusya Soruşturma Komitesi sözde Kırım ve Akyar (Sivastopol) Müdürlüğü Başkanı Vladimir Terentyev.

AB’DEN İŞGALCİLERE YAPTIRIM KARARI

Açıklamada söz konusu kişilerin, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarları dahil olmak üzere Ukrayna vatandaşlarına yönelik baskı uyguladığı ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ihlal edilmesine katkıda bulunduğu belirtildi. Son kararla, AB’nin Ukrayna ile ilgili yaptırım uyguladığı kişi sayısı 185’e çıktı. Şu anda ayrıca 48 kuruluşa da yaptırım uygulanıyor. Yaptırımlar varlıkların dondurulmasını, AB’ye girişleri ve transit geçişleri kapsıyor.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.