AB, "Kerç Köprüsü" yaptırımlarını genişletti

Ekonomi
E. K.
02 Ekim 2020, 11:26
E. K.
02 Ekim 2020, 11:26

AB, yasa dışı Kerç Köprüsü inşaatında yer alanlara uygulanan yaptırımları genişleterek, yaptırım listesine 2 kişi ve 4 şirketi daha ekledi.

Avrupa Birliği (AB), işgal edilen Kırım Yarımadası’nı Rusya’ya bağlamak amacıyla yasa dışı şekilde inşa edilen Kerç Köprüsü inşaatında yer alan kişi ve şirketlere uygulanan yaptırımları genişletti. AB Resmi Gazetesi’nde 1 Ekim 2020 tarihinde yayımlanan karara göre yaptırım listesine 2 kişi ve 4 şirket dahil edildi.

AB, KERÇ KÖPRÜSÜ YAPTIRIM LİSTESİNİ GENİŞLETTİ

Yaptırım listesine, Rusya ile işgal edilen Kırım arasında demiryolu bağlantısı gerçekleştiren Grand Service Express’in CEO’su Alexandr Ganov ve 2015’ten itibaren Kerç Boğazı üzerinden köprü inşaatını yapan Stroygazmontaj şirketinin Altyapı Projeleri Genel Müdür Yardımcısı Leonid Rıjenkin eklendi. Söz konusu kişilerin Avrupa Birliği’ndeki varlıkları dondurulacak ve AB’ye girişleri yasaklanacak.

Listeye ayrıca, Lenpromtransproekt, Berkakit-Tommot-Yakutsk Demiryolu İnşaat Müdürlüğü, Kırım Birinci Sigorta Şirketi ve Kırım Demiryolu olmak üzere 4 şirket dahil edildi. AB, iki Rus vatandaşı ve 4 şirketin, Rusya ile Kırım arasındaki demiryolu altyapısının geliştirilmesi, inşası veya işletmesindeki rolleri nedeniyle “kara listeye” alındığını açıkladı.

2018 yılında Avrupa Birliği, Kerç Köprüsü’nün yapımına katılan altı Rus şirketine yaptırım uygulamıştı.

KERÇ KÖPRÜSÜ

Rusya, 2014 yılında Ukrayna’ya bağlı Kırım yarımadasını işgal ettikten sonra Kırım’ı Rusya’yla bağlamak amacıyla 2017 yılında Kerç Boğazı üzerinden yasa dışı şekilde köprü inşa etmeye başladı. Yasa dışı Kerç Köprüsü’nün otoyol kısmının açılışı 15 Mayıs 2019 tarihinde Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı.

Avrupa Birliği (AB), Kerç Köprüsü’nün yapımında yer alan 6 şirkete karşı Temmuz 2018’de yaptırım uygulamaya başladı.

AB’nin resmi sitesinde yayımlanan karara göre, Putin’in yakın arkadaşı Rus oligark Arkadiy Roternberg’e ait Mostotrest (MOEX: MSTT) ve Stroygazmontaj şirketleri, ayrıca Institute Giprostroymost Saint-Petersburg, Zaliv Tersanesi (Kerç), Stroygazmontaj-Most ve Zao Vad şirketleri AB’nin uyguladığı yaptırımlar kapsamına giriyor.