AB ile Ukrayna, Rusya'yı Kırımlı siyasi tutsakları serbest bırakmaya çağırdı

Haberler
Anife Bilal
07 Ekim 2020, 13:16
Anife Bilal
07 Ekim 2020, 13:16

Brüksel’de dün Ukrayna-Avrupa Birliği (AB) Zirvesi gerçekleştirildi. Zirvenin sonunda yapılan ortak açıklamada, AB ile Ukrayna’nın, Kırım’ın Rus işgalini kınamaya devam ettiği kaydedildi. Ayrıca Rusya’dan yasa dışı olarak alıkoyduğu tüm Kırımlı siyasi tutsakları derhal serbest bırakması talep edildi.

Avrupa Birliği (AB) ve Ukrayna ortak bir açıklama ile Kırım’da yasa dışı alıkoyulan Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılmasını talep etti.

Açıklamada, AB ile Ukrayna’nın, 2014 yılından bu yana Rus silahlı kuvvetlerinin saldırgan eylemlerinin sonucunda meydana gelen Ukrayna toprak bütünlüğü ve egemenliğinin ihlalini şiddetle kınadığı kaydedildi.

KINAMAYA ORTAK DAVET

Kırım’da insan hakları durumunun ciddi bir şekilde kötüleştiğine dikkat çekilen belgede, “Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) yasa dışı ilhakını, yarımadanın askerileştirilmesini, yarımadadaki insan hakları durumunun ciddi bir şekilde kötüleşmesini ve Ukrayna vatandaşlarının Kırım’dan çıkış ve Kırım’a giriş konusundaki hareket özgürlüğünün kısıtlanmasını kınamaya devam ediyoruz.” denildi.

YASA DIŞI SEÇİMLER ULUSLARARASI HUKUKU İHLAL EDİYOR

Bununla birlikte açıklamada, Ukrayna ile AB’nin, Kırım Yarımadası’nda 1 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenen Rusya Anayasası değişikliklerine ilişkin oylamayı ve 13 Eylül 2020 tarihinde yapılan sözde Akmescit Valisi seçimlerini kınadığı ve ilgili seçimlerin uluslararası hukuku ihlal ettiği belirtildi.

“RUSYA ULUSLARARASI ÖRGÜTLERİN GÖZLEM MİSYONLARINA KIRIM’A ENGELSİZ ERİŞİM SAĞLAMALI”

Rusya’yı uluslararası örgütler ve insan hakları savunucularının işgal altındaki Kırım’a engelsiz erişimini sağlamaya davet eden AB ile Ukrayna, “Kırım Yarımadası’nda ve Rusya’da yasa dışı alıkonulan ve mahkum edilen Kırım Tatarları dahil olmak üzere tüm Ukrayna vatandaşlarını derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz.” diye kaydetti.

Bunun dışında belgede, Rusya’ya uluslararası hukuka uygun olarak Azak Denizi’ne engelsiz giriş çıkışı sağlama çağrısı yapıldı.

Açıklamada ayrıca AB’nin, Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımama politikasına sadık kaldığı ve uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini geri kazanmasına yönelik diplomatik çabaları memnuniyetle karşıladığı belirtildi.