AB ile Çin, Ukrayna ana gündemiyle bugün zirve düzenleyecek

Güncel
qha muhabir
01 Nisan 2022, 03:14
qha muhabir
01 Nisan 2022, 03:14

Avrupa Birliği (AB) ve Çin arasında bugün video konferansı şeklinde düzenlenecek 23. zirvede Ukrayna- Rusya savaşı ana gündem olacak. AB’nin, Çin’e Rusya ile olan ilişkisiyle ilgili mesaj vermesi bekleniyor.

Avrupa Birliği ve Çin arasında 1 Nisan 2022 tarihinde 23’üncüsü düzenlenecek zirvede, AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilci Josep Borrell ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Başbakanı Li Keçiang görüşecek.

Zirvenin ana gündemi, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşı bitirmek için iş birliği yollarını tartışmak olacak. Zirvede, Çin’in en büyük ticaret ortağı olan AB’nin, kendi güvenliklerini doğrudan tehdit eden Ukranya-Rusya savaşını sona erdirmek için Çin’e Rusya ile olan ilişkisiyle ilgili mesaj vermesi bekleniyor.

Liderler zirvede savaşın meydana getirdiği küresel ekonomik zararı da ele alacak. Zirvede ayrıca ikili ilişkilerin durumu ile biyolojik çeşitlilik, iklim değişikliği ve sağlık gibi alanlarda iş birlikleri değerlendirilecek.

Zirvede AB’nin, taraflar arasındaki insan hakları diyaloğunun yeniden başlatılması konusunda Çin’e çağrı yapması da bekleniyor.

AB ile Çin arasındaki zirvenin bir öncekisi 22 Haziran 2020’de gerçekleştirilmişti.