AB heyetinin Özbekistan temasları

Haberler
Ömer Kaya
02 Nisan 2019, 10:08
Ömer Kaya
02 Nisan 2019, 10:08

Avrupa Birliği (AB) Orta Asya Özel Temsilcisi Piter Burian ve Afganistan Özel Temsilcisi Roland Kobia, bir dizi temaslarda bulunmak maksadıyla Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e geldi. Burada Özbek Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ile bir araya gelen heyet, Özbekistan-AB arasındaki çok yönlü iş birliği adına müzakerelerde bulundu.

Özbekistan resmi kaynaklarından edinilen bilgilere göre, görüşmede, Özbekistan ile AB arasındaki stratejik iş birliği, Afganistan’ın sosyo-ekonomik kalkınması ve kurumakta olan Aral Gölü sorununun çözümüne ilişkin konuların ele alındığı öğrenildi.

Öte yandan, Özbekistan Dışişleri Bakanı Kamilov dün Kabil’deydi. Afganistan hükümeti ile Taliban arasındaki müzakerelerin Özbekistan’da yapılması konusunda Cumhurbaşkanı Eşref Gani’ye Özbek tarafının teklifini ileten Kamilov ile AB heyetinin bugün görüşüyor olması dikkat çekti.

AB heyetinin, Özbekistan’daki ziyareti kapsamında yarın Özbekistan’ın Afganistan ile sınır vilayeti olan Surhanderya’da incelemelerde bulunacağı ve bölgeden Afganistan’a ithalat-ihracatın arttırılmasına yönelik kurulan “Termez Kargo” lojistik merkezini ziyaret edeceği de öğrenildi.