AB, dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna'nın yeniden inşasında kullanılması için çalışma yürütüyor

Ekonomi
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 20:42
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 20:42

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, dondurulan Rus varlıklarını Ukrayna’nın tekrar inşası için kullanmayı düşündüklerini ve buna uygun yasal çerçeveyi hazırladıklarını bildirdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 6 Temmuz 2022 tarihinde Strazburg’daki Avrupa Parlamentosu genel oturumu ardından düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’yı restore etmek için dondurulan Rus varlıklarını kullanma olasılığını düşündüklerini ve uygun yasal çerçeveyi hazırladıklarını duyurdu.

“RUSYA’NIN VARLIKLARININ, UKRAYNA’NIN RESTORASYONUNDA KULLANILMASI…”

Von der Leyen, “Bu konuyu değerlendirmenin bir adalet meselesi olduğunu düşünüyorum. Rusya’nın varlıklarının ve kısmen oligarkların varlıklarının Ukrayna’yı restore etmek için kullanılabilmesi için yasal çerçeve üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Ukrayna’nın yeniden inşası konusunda Lugano’da yapılan toplantıdan ve Lugano Bildirisi’nden övgüyle bahseden Von der Leyen, bunu takiben Almanya’nın G7 Başkanlığı ve Avrupa Komisyonu’nun himayesinde, Ukrayna’nın yeniden inşası için önde gelen tüm küresel restore uzmanlarını bir araya getirmeyi amaçlayan büyük bir konferans düzenleneceğini belirtti.