AB dışişleri bakanları, Rusya'ya "Navalnıy" yaptırımı konusunda anlaştı

Haberler
E. K.
12 Ekim 2020, 18:13
E. K.
12 Ekim 2020, 18:13

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilişkili olarak yaptırım uygulama konusunda anlaşmaya vardı.

Azatlık Radyosu Brüksel Muhabiri Rikard Jozwiak, bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Navalnıy’ın zehirlenmesinden sorumlu kişi ve kuruluşlara yönelik yaptırımlar konusunda AB dışişleri bakanları arasında siyasi bir anlaşma var.” ifadelerini kullandı.

Jozwiak, dışişleri bakanlarının yaptırım kararını bu Çarşamba onaylayacağını bildirdi.

NAVALNIY’A NE OLDU?

Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.

Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı.

Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.