AB Dış İlişkiler Temsilcisi: Rusya rotasını değiştirmeden G7’ye dönemez

03 Haziran 2020, 14:53

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Rusya’nın G7 grubuna dönmesi için gereken şartların oluşmadığını ifade etti.

Brüksel’de 2 Haziran tarihinde yapılan brifingde konuşan Borrell, “Avrupa Birliği, G7 formatının paylaşılan değerler, çıkarlar ve taahhütler tarafından yönlendirilen ülkeler arasında hayati çok taraflı bir çerçeve olduğunu düşünüyor. Bu zor dönemde benzer fikirde ortaklar arasında iş birliği çok önemlidir. Rusya’nın G7’ye katılımı, rotasını değiştirene kadar ve G7’ye tekrar anlamlı bir ortam sunmasına izin verene kadar askıya alındı. Sanırım Mart 2014’ten itibaren Lahey Bildirgesi’nde G8’in neden G7 haline geldiğini ve mevcut şartlarda tekrar G8 olabileceğine inanmanın neden zor olduğunu açıklamak zorundayım.” şeklinde konuştu.

ABD’NİN EV SAHİBİ OLARAK DAVET HAKKI VAR

Ayrıca Borrell, ev sahibi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) davet etme hakkının olduğunu ancak üyelere ilişkin kararları alma veya formatı kalıcı olarak değiştirme yetkisinde olmadığının altını çizdi.

BORRELL RUSYA’YI KINAMIŞTI

Daha önce, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını kınayarak, bu saldırganlığın Rusya ile AB arasındaki ilişkilerin gelişimini engellediğini vurgulamıştı.

“KIRIM’I İŞGAL ETTİĞİ İÇİN ÇIKARILDI VE ÖYLE KALACAK”

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da, Rusya’nın G7 zirvesine davet edilmesine karşı çıkarak, “Rusya G7’den Kırım’ı işgal ettikten sonra çıkarılmıştı ve o hala uluslararası kural ve normları ihlal etmeye devam ediyor. Bu yüzden o, G7’de yok ve onun dışında kalmaya devam edecektir.” şeklinde konuşmuştu.

TRUMP G7 ZİRVESİNE RUSYA’NIN KATILMASINI İSTEDİ

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump, “G7’nin, dünyada olanları düzgün bir şekilde temsil ettiğini hissetmiyorum.” ifadelerini kullanmış ayrıca zirveye katılan ülkeler grubunun “miadını doldurduğunu” kaydederek “Gruba, Rusya, Hindistan, Güney Kore ve Avustralya’nın da eklenmesini istiyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

SON ZİRVE FRANSA’DA GERÇEKLEŞMİŞTİ

G7, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşuyor. Son zirve, 25 Ağustos 2019 tarihinde Fransa’nın Biarritz kasabasında gerçekleşmişti. ABD Başkanı Trump’ın, zirve öncesi Kırım’daki işgal ve Donbas’taki savaşı devam ettiren ve saldırgan tavırlarıyla bölgesinde tehdit oluşturan Rusya’nın, G7’ye geri dönmesi yönünde bir söylemi olmuştu. Trump’ın bu sözleri, liderler tarafından destek görmese de zirveye damgasını vurmuştu.

G7
G8
josep borrell
Kırım'ın işgali
Rusya
Bunlara da bakın: