AB'den Ukraynalı gazeteci Aseyev'in serbest bırakılması çağrısı

24 Ekim 2019, 11:31

Avrupa Birliği (AB), sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti teröristleri tarafından 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı gazeteci Stanislav Aseyev’in serbest bırakılması çağrısında bulundu.

AB’nin Ukrayna Temsilciliği tarafından Twitter sayfasında yapılan açıklamada, “AB, gazeteci Stanislav Aseyev’in derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyor. Bağımsız gazetecilerin susturulması ve ifade özgürlüğünün ihlali kabul edilemez. AB, Ukrayna’nın kontrolü altında olmayan bölgelerde yasa dışı bir şekilde tutuklu olan insanların serbest bırakılmasını talep etmeye devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

“ADİL YARGILANMA HAKLARINA SAYGI DUYULMADI”

BM İnsan Hakları Gözetim Misyonu ve Uluslararası Af Örgütünün Ukrayna temsilciliği de, Radio Svoboda’da çalışan gazetecinin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Gözetim Misyonu tarafından yapılan açıklamada, “Aseyev ve Ukraynalı blogger Olek Galazyuk’un, eleştirel yazıları yüzünden Donetsk’te hapiste olmasından dolayı büyük endişe duyuyoruz. Onların gerekli hukuki yardım alma ve adil yargılanma haklarına saygı duyulmamıştır” ifadeleri kullanıldı.

Uluslararası Af Örgütü’nün Ukraya Temsilcisi Oksana Pokalçuk, Aseyev hakkında verilen sözde kararın, beş sene önce Donetsk’i kontrol altına alan güçlerin, yeni bir insan hakları ihlali olduğunu belirtti. 

Pokalçuk, “Gazeteciler bilgi toplayıp bilgi aktarırlar, bu onların işi. Bağımsız medyayı baskı altında tutan ve terörize edenler bağımsız gazetecileri ‘casus’ olarak görüyorlar. Stanislav Aseyev, derhal serbest bırakılmalı. Donetsk’teki insanların bütün Ukrayna’da olduğu gibi ifade özgürlüğü hakkı sağlanmalı” dedi.

Bunlara da bakın: