AB’den Ukrayna’ya 1 milyar 200 milyon avro yardım

Ekonomi
E. K.
22 Nisan 2020, 15:47
E. K.
22 Nisan 2020, 15:47

Avrupa Komisyonu, KOVİD-19 salgını nedeniyle Ukrayna’ya 1 milyar 200 milyon avro mali destek sağlama kararının alındığını duyurdu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, “Bu, eşi görülmemiş miktarda makro finansal yardım. AB’nin kararı sadece zor zamanlarda dayanışmanın bir göstergesi değildir. Bu, Ukrayna’nın Avrupa seçiminde hata yapmadığının bir kanıtıdır. Gerçek arkadaşlar kötü günde belli olur.” ifadelerini kullandı.

AB’nin tahsis edeceği kaynağın, Ukrayna’nın makroekonomik istikrarını garanti altına alacağı, bu destekle devletin, halkı korumak ve salgının insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için ek kaynaklar ayırabileceği belirtildi.

Ukrayna’ya söz konusu mali yardım kararı Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

Daha önce, koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa Birliği’nin, Doğu Ortaklığı ülkelerine 962 milyon avro tahsis edeceği, bu kapsamda Ukrayna’ya 190 milyon avro ayrılacağı bildirilmişti.

Ukrayna’ya verilecek 190 milyon avronun; yardıma ihtiyacı olan kişileri desteklenmesi, uzaktan eğitim sistemini uygulanması, dezenformasyon ile mücadele ve diğer ihtiyaçlar için kullanılacağı kaydedilmişti.