AB'den Türkiye ile iş birliği ve bağları sürdürme yönünde kararlılık mesajı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
08 Aralık 2019, 13:51
Mehmet Berk Yaltırık
08 Aralık 2019, 13:51

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ile Komisyonun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson’un 6 Aralık 2019’da Türkiye’ye düzenledikleri ilk ziyarete ilişkin açıklama yayımlandı.

AB Türkiye Delegasyonundan yapılan yazılı açıklamaya göre Schinas ve Johansson’un Ankara’da temaslarının hayli verimli geçtiği ifade edilerek, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı ve TBMM Başkanvekili Levent Gök tarafından kabul edilmelerine değinildi.

İŞ BİRLİĞİ VE BAĞLARI SÜRDÜRME VURGUSU

Açıklama metninde söz konusu ziyaretin AB’nin aday ülke, stratejik ortak ve komşu olarak nitelendirdiği Türkiye ile iş birliği ve bağları sürdürme konusunda kararlılık yönünde somut bir adım olduğu belirtildi.

Dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkenin Türkiye olduğu hatırlatılan mesajda bu çerçevede AB’nin desteğini sürdürmesi gerektiği de ifade edildi.

AB’nin içerisinde bulunduğu yeni siyasi dönemin, bu doğrultudaki kararlılığı tekrar yenileme fırsatı olduğu vurgulanan açıklamada, Komisyonun görevi devraldığı ilk hafta içerisinde Türkiye’yi ziyaret etmesinin bu durumun göstergesi olduğu belirtildi.