AB'den Rusya yaptırımlarını uzatma kararı

12 Eylül 2019, 17:05

Avrupa Birliği, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ihlal edilmesi nedeniyle belirli Rusya ve Ukrayna vatandaşları ile şirketlere karşı uygulanan yaptırımları 6 ay daha uzatma kararını aldı.

YAPTIRIM UYGULANAN KİŞİ SAYISI 170 OLDU

AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tehdit etmesi nedeniyle Rusya’ya uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin, 6 ay daha uzatılarak; 15 Mart 2020’ye kadar devam edeceği belirtildi.

Öte yandan, söz konusu yaptırımlar uyarınca tedbir uygulanan kişi sayısı 170 oldu. Rusya tarafından Ukrayna’ya yönelik saldırganlıkların neticesinde yaptırım uygulanan şirket sayısı ise 44’e yükseldi.

AB YAPTIRIMLARI 6 AYDA BİR UZATILIYOR

İlgili yaptırımlar, ilk kez 2014 yılında Rusya’nın Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım’ı hukuksuz bir şekilde işgali neticesinde uygulanmaya başlanmıştı.  

Yaptırımlarla Rusya’nın, petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri AB ülkelerinden alması kısıtlanıyor. Ayrıca, Rus kamu bankaları, Avrupa’da finans sektöründen dışlanıyor. Özellikle ticaret ve yatırımlara yönelik kısıtlamaları içeren yaptırımlar her 6 ayda bir uzatılıyor.

AB’nin mal varlığı dondurma ve seyahat yasağından oluşan ilave yaptırımları da pek çok Rus ve ayrılıkçı üst düzey görevliyi kapsıyor.

Avrupa Birliği
işgalci Rusya
yaptırım
Bunlara da bakın: