AB'den Rusya'ya beşinci yatırım paketi

Güncel
Anife Bilal
08 Nisan 2022, 12:31
Anife Bilal
08 Nisan 2022, 12:31

Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya yönelik beşinci yaptırım paketini kabul etti. Yeni yaptırım paketine daha önce duyurulan Rus kömürüne yönelik ambargonun yanı sıra AB ülkelerinin limanlarının Rus gemilerine kapatılması ve Rus bankalarına uygulanan yaptırımların genişletilmesi de yer aldı.

Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülke, AB Komisyonu’nun önerdiği ve hazırladığı Rusya’ya yönelik beşinci yaptırım paketini kabul etti. AB’nin yeni yaptırım paketi şu kısıtlamalar yer aldı:

Kömür ithalatı yasağı,

Rusya’ya silah tedarikinin yasaklanması,

AB limanlarına Rus bayraklı gemilerin girmesinin yasaklanması,

Rus bankalarının hesaplarının dondurulması,

Yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatının yasaklanması,

Rusya ve Belarus nakliye şirketlerinin faaliyetlerinin yasaklanması.

Bununla birlikte, Ukrayna’ya karşı yürütülen savaş ile bağlantılı olan 200 Rus vatandaşı yaptırım listesine dahil edildi. Bunlar arasında Rus oligarklar gibi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki kızı da bulunuyor.

AB RUS KÖMÜRÜNE ÇOK BAĞIMLI

Son yıllarda Rusya’dan ithal edilen kömüre bağımlılığı artan AB üyesi ülkelerinin kömür ihtiyacının yüzde 45’i Rusya’dan karşılanıyor. Bu da yıllık Rusya’ya 4 milyar euro AB’den döviz girişi anlamına geliyor. AB’nin Rusya’ya yönelik kömür ithalatı ambargosu bugün AB’nin resmi gazetesinde yayımlanmasının ardından 120 gün zarfından resmen yürürlüğe giriyor. Yani kömür ambargosu ancak Ağustos 2022 başından itibaren geçerli olacak.

UKRAYNA YAPTIRIMLARI ZAYİF BULDU

AB’nin beşinci Rusya yaptırım paketi Kıyiv yönetimi tarafından zayıf bulundu. AB’yi eleştiren Kıyiv, Rusya’nın canını en çok yakacak yaptırımların doğal gaz ve petrolde olacağını bir kere daha vurguladı.