AB'den Kremlin Sözcüsü Peskov'un da bulunduğu Rus yetkililere yaptırım

Güncel
Ömer Kaya
01 Mart 2022, 04:29
Ömer Kaya
01 Mart 2022, 04:29

AB Konseyi, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına tehdit oluşturdukları veya zarar verdikleri gerekçesiyle bu kişilere yaptırım uygulanacağını duyurdu. Bu kapsamda Avrupa Birliği,  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un yanı sıra Başbakan Yardımcısı Dmitri Çernişenko, İnşaat Bakanı İrek Fayzullin; Ulaştırma Bakanı Vitali Savelyev, Rus ordusundan üst düzey bazı komutanlar ile bazı gazetecileri yaptırım listesine aldı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’ya yeni yaptırımları açıklayarak, “İlave yaptırımlarla Putin rejimini desteklemede ciddi ekonomik rolü olan, sistemden mali çıkar sağlayan kişileri hedef alıyoruz. Bu yaptırımlar, Putin’in elit çevresinin zenginliğini ortaya çıkaracak. Ukrayna’nın işgaline imkan sağlayanlar bunun bedelini ödeyecek” dedi.

AB’NİN YAPTIRIM UYGULADIĞI RUS SAYISI 680

Son eklenenlerle birlikte, AB’nin yaptırım uyguladığı Rus kişi sayısı 680’e yükseldi. AB ayrıca 53 kuruluşa da yaptırım uyguluyor. Yaptırım listesindekilerin mal varlıkları donduruluyor, bu kişilere seyahat yasağı getiriliyor, bu kişi ve kuruluşlara fon sağlanmasına engel getirildi.