AB’den işgal edilen Kırım’da Rus askeri gemilerinin inşa edilmesine tepki

29 Temmuz 2020, 00:05

Avrupa Birliği (AB), Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Rus askeri gemilerinin inşa edilmesini kınadı. 

Konuyla ilgili açıklamada, Rus işgali altındaki Kırım’ın Kerç kentinde, Rusya Deniz Kuvvetleri için inşa edilecek iki çıkartma gemisinin omurgasının kızağa konulması törenine atıf yapılarak, bu tür eylemlerin, Karadeniz bölgesinde güvenliği olumsuz etkilediği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Rusya’nın Ukrayna vatandaşlarının Kırım’a giriş-çıkışlarını engellediği belirtilerek, “Şahısların, Ukrayna’nın ana kısmına erişim ve ikamet yerlerine geri dönme hakkı koşulsuz olarak sağlanmalı ve bunun için Rus pasaportu talep edilmemelidir.” diye kaydedildi. 

“AVRUPA BİRLİĞİ, RUSYA’NIN ULUSLARARASI HUKUK İHLALLERİNE SON VERMESİNİ BEKLEMEKTEDİR”

Avrupa Birliği’nin, Rusya’nın Kırım Yarımadasında tüm uluslararası hukuk ihlallerini durdurmasını beklemeye devam ettiği belirtilen açıklamada, “Avrupa Birliği, Rusya’nın işgal ettiği Kırım Yarımadasında uluslararası hukuk ihlallerine son vermesini beklemektedir. Avrupa Birliği, Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla destekliyor.” denildi. 

Daha önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kerç kentindeki Zaliv tersanesinde Rusya Deniz Kuvvetleri için inşa edilecek iki çıkartma gemisinin omurgasının kızağa konulması törenine katılmak için işgal altındaki Kırım’a yasa dışı ziyaret düzenlediği bildirildi.

askerileştirme
Avrupa Birliği
Kırım
Bunlara da bakın: