AB'den Belaruslu yetkililere yaptırım

Haberler
Anife Bilal
16 Haziran 2021, 15:23
Anife Bilal
16 Haziran 2021, 15:23

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri büyükelçileri, yolcu uçağının Belarus’a “bomba ihbarı” gerekçesiyle indirilmesi ve uçaktaki muhalif gazetecinin gözaltına alınması ile bağlantılı olan Belaruslu yetkililer ve şirketlere karşı yaptırım uygulama kararı aldı. Yaptırım listesine 78 kişi dahil edildi.

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin büyükelçileri, bugün, Belaruslu yetkililere ve şirketlere yönelik yaptırım uygulama kararını onayladı. Azatlık Radyosu Brüksel Muhabiri Rikard Jozwiak, yaptığı açıklamada, “AB Büyükelçileri, Belarus’taki baskılardan ve 23 Mayıs’ta Ryanair uçağının zorla indirilmesinden sorumlu olan 78 kişi ve 7 şirkete yönelik vize yasağı ve varlıklarının dondurulması kararını onayladı.” diye bildirdi. Kararın 21 Haziran’da yürürlüğe girmesi bekleniyor.

BELARUS, YOLCU UÇAĞINI ZORLA İNDİREREK MUHALİF GAZETECİYİ GÖZALTINA ALDI

Yunanistan’ın başkenti Atina’dan Litvanya’nın başkenti Vilnius’a giden Ryanair havayolu şirketine ait uçak, 23 Mayıs tarihinde Belarus’un başkenti Minsk’e zorunlu iniş yaptı.  Belarus ‘bomba ihbarı’ yapıldı iddiasıyla uçağı Minsk’te indirilmesini talep etti. Uçak Mİnsk’ten yeniden havalanmadan önce, uçakta bulunan muhalif gazeteci, Nexta haber grubunun eski editörü Raman Prataseviç, uçak yeniden havalanmadan önce gözaltına alındı.

UKRAYNA BELARUS’A UÇUŞLARI DURDURMA KARARI ALINDI

Ukrayna Bakanlar Kurulu, 28 Mayıs 2021’de yapılan toplantıda, 26 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Belarus’a yapılan uçuşları durdurma kararı aldı. Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen kararda, Ukrayna’ya ait hava yolları şirketlerinin, Belarus hava sahasını kullanmasına yasak getirildi. Daha sonra Ukrayna, 29 Mayıs 2021 tarihinden itibaren, Belarus uçaklarına Ukrayna hava sahasını kapatma kararı aldı.

AB’DEN BELARUS’A YASAK

AB büyükelçileri, 4 Haziran 2021’de, Belarus uçaklarına AB hava sahasını kullanmasını ve AB ülkelerindeki havalimanlarına iniş yapmasını yasaklayan kararı onayladı. Ayrıca merkezi AB’de olan hava yolu şirketlerinden Belarus’un hava sahasını kullanmamaları istenmişti.