AB'den Rusya'ya: 24 Ukraynalı denizci derhal ve koşulsuz serbest bırakılsın

Güncel
Anife Bilal
18 Nisan 2019, 10:24
Anife Bilal
18 Nisan 2019, 10:24

Avrupa Birliği (AB), kasım ayında Kerç Boğazı yakınlarında yasa dışı olarak esir alınan 24 Ukraynalı denizcinin serbest bırakılması için Rusya’dan bir kere daha talepte bulundu.

AB Dış Politika Servisi Sözcüsü Maya Kosyanchich yaptığı yazılı açıklamada, AB ve AB üyesi ülkelerin diplomatik temsilciliklerinin, diplomatlarının da dün gerçekleşen mahkeme sürecine; duruşma halka kapalı olarak ilan edilene kadar gözlemci olarak katıldığını belirtti.

RUSYA’NIN ESİR ALDIĞI UKRAYNALI DENİZCİLER

Rusya’nın, 25 Kasım 2018’de sebepsiz yere askeri güç kullanarak Ukrayna gemileri ve mürettebatını ele geçirdiğinden beri 24 Ukraynalı denizcinin alıkonulduğu ifade edilen açıklamada, “AB, alıkonulan 24 Ukraynalı askerin derhal ve koşulsuz bırakılmasını beklediğini defalarca dile getirdi. Denizcilerin tutukluluğu devam ederken, Rusya onların yasal temsil, konsolosluk görevlileri için engelsiz erişim hakkına saygı göstermeli ve yaralı denizcilerin uygun sağlık bakımının alınmasını sağlamalı, çünkü bu denizciler saldırı sonucunda yaralandı.” denildi.

RUSYA’YA ULUSLARARASI HUKUK HATIRLATMASI

AB’nin daha önce Kerç Boğazındaki durumunun kötüleşmesine karşılık vererek Rus yetkililere yönelik yaptırım uyguladığı hatırlatılan açıklamada, “Rusya’nın, Kerç Boğazı’ndan Azak Denizi’ne uluslararası hukuka uygun olarak engelsiz ve serbest geçişi sağlamasını bekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Bilindiği gibi, dün Moskova’daki Lefortovo Mahkemesi, Rusya tarafından kasım ayında Kerç Boğazı yakınlarında yasa dışı olarak esir alınan 24 Ukraynalı denizcinin tutukluluk sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı.