AB'de bir protokol krizi daha: Zelenskıy'ın davetine, AB Komisyonu Başkanı Özel Kalem Müdürü yanıt verdi!

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Nisan 2021, 11:54
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Nisan 2021, 11:54

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy’ın Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yıl dönümü kutlamaları ve Kırım Platformu Zirvesi’ne katılması için gönderdiği davet mektubuna, Ursula von der Leyen’in özel kalem müdürü kendi imzasıyla davete icabet edilemeyeceği cevabını verdi. Geçen hafta AB heyetinin Türkiye ziyaretinde benzer bir kriz yaşanmıştı. Resmi protokole uymayan bu durum eleştirilerin odağı haline geldi.

AB’nin geçen hafta Türkiye’yi ziyareti sırasında Ursula von der Leyen ve Charles Michel arasındaki anlaşmazlık nedeniyle ortaya çıkan ve günlerce gündemi meşgul eden protokol krizine bir skandal daha eklendi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’nın 23-24 Ağustos’taki 30. bağımsızlık yıl dönümü kutlamaları için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e davet mektubu gönderdi. Mektuba, von der Leyen’in Özel Kalem Müdürünün cevap yazması krize kapı araladı.

ABde protokol krizi

UKRAYNA, AB KOMİSYONU BAŞKANI’NI, KIRIM PLATFORMU ZİRVESİNE DAVET ETTİ

Zelenskıy, von der Leyen’e gönderdiği mektupla, Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yıl dönümü kutlamalarına ve Ukrayna’nın bağımsızlığına destek amacıyla ilk kez düzenlenecek “Kırım Platformu” zirve toplantısına davet etti. Ardından, diplomatik protokol gereği resmi davete von der Leyen’in yanıt vermesi gerekirken; von der Leyen’in Özel Kalem Müdürü Björn Seibert’in kendi imzasıyla AB Komisyonu Başkanı’nın üzüntülerini belirterek, davete icabet edemeyeceği cevabını iletti. Seibert o mektupta, “Başkan von der Leyen, başarılı bir zirve için en iyi dileklerini sunmamı, size ve Ukrayna halkına bu önemli yıl dönümünde tebriklerimi iletmemi istedi.” dedi.

AB KOMİSYONU BAŞKANI ELEŞTİRİLERİN ODAĞINDA: DAVETİ NEDEN KABUL ETMEDİ?

Rusya karşısında Ukrayna’ya destek vermesi beklenen von der Leyen, daveti reddettiği için eleştirilerin odağındaki isim oldu. Zelenskıy’ın davetine icabet edememe gerekçesi olarak gösterilen “yoğun gündemin” normalde tatil dönemi olan ve AB kurumlarının kapalı olduğu Ağustos ayı için çok da geçerli bir sebep olarak sayılamayacağı çok konuşuldu. Diğer taraftan, Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, 6 Nisan’da Türkiye’yi ziyaret etti ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşmedeki oturma düzeni ve protokol olayı gündeme oturdu ve AB çevrelerinde günlerce tartışılmıştı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.