AB büyükelçilerinden Lukaşenko ve 14 yetkiliye daha yaptırım kararı

Haberler
E. K.
05 Kasım 2020, 21:05
E. K.
05 Kasım 2020, 21:05

AB büyükelçileri, Belarus’ta 9 Ağustos’da yapılan devlet başkanlığı seçimlerine hile karıştırdıkları ve göstericilere baskı uyguladıkları gerekçesiyle Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ve 14 Belaruslu yetkiliye yaptırım uygulama kararı aldı.

Siyasi krizin yaşandığı Belarus’ta hükumet karşıtı gösteriler devam ederken AB Büyükelçileri Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko ve 14 Belaruslu yetkiliye yaptırım uyguladı. Azatlık Radyosu Brüksel Muhabiri Rikard Jozwiak, 4 Kasım 2020 tarihinde Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “AB büyükelçileri az önce Lukaşenko + diğer 14 Belarus vatandaşının varlıklarının dondurulması ve vize yasağı getirilmesi için yeşil ışık yaktı.” ifadelerini kullandı.

Jozwiak, kararın 6 Kasım Cuma günü AB resmi gazetesinde yayımlanacağını belirtti.

BELARUS’TAKİ PROTESTOLAR

Belarus Cumhuriyeti, 26 yıldır ülkenin başında olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya karşı düzenlenen kitlesel protestolar ve grevler ile 2 aydır çalkalanıyor. Belarus’ta, 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri başlamıştı.

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80,1 oy alarak seçimin galibi olmuştu. Belarus’taki muhalefet, seçimlerin hileyle kazanıldığını iddia ediyor. Avrupa Birliği de seçimlerin adil bir biçimde yapılmadığını savunarak, Minsk yönetimini yaptırım uygulamakla tehdit ediyor.

Belarus’ta devlet başkanlığı seçimlerinin ardından muhalif aday Svyatlana Tsihanouskaya, Litvanya’ya kaçmıştı. Svyatlana Tsihanouskaya’nın destekçileri tarafından kurulan Koordinasyon Konseyi lideri Marıya Kalesnikava ve muhaliflerin avukatı Maksim Znak 10 Eylül’de ulusal güvenlikle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. 23 Eylül 2020 tarihinde Aleksandr Lukaşenko, Minsk’teki Bağımsızlık Sarayında düzenlenen gizli törenle yemin ederek göreve başladı.  Lukaşenko yönetimi tarafından yemin töreni öncesinde herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştı. Avrupa Birliği (AB), Kanada, Birleşik Krallık Belarus’a yönelik yaptırım uygulamaya başladı.