AB Büyükelçilerinden Kırım kararı

Haberler
Anife Bilal
12 Haziran 2019, 16:51
Anife Bilal
12 Haziran 2019, 16:51

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri büyükelçileri, Kırım’ın işgali dolayısıyla Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları bir yıl daha uzatma kararı aldı.

Muhabir Rikard Jozwiak Twitter hesabı üzerinden konuyla ilgili olarak, “AB büyükelçileri bugün Kırım’la ilgili yaptırımları bir yıl daha uzatma kararı aldı. Resmi uzatmanın yakın haftalarda onaylanması bekleniyor.” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinden ve Ukrayna’nın doğu bölgelerine saldırmasından sonra AB, ABD ve başka birçok ülke Rusya’ya ve Kırım’a karşı yaptırım uygulama kararlarını kabul etti. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a yönelik uygulanan yaptırımlara göre, Kırım ve Sivastopol’de üretilen ürünlerin AB’ye ithalatını yapmak, Avrupa şirketlerinin Kırım ve Sivastopol’e yatırım yapmak, Kırım’dan şirket ve gayrimenkul satın almak, Kırım’daki şirketleri finanse etmek ve onlara hizmet vermek, Kırım ve Sivastopol’de turizm hizmetleri vermek yasak. Ayrıca Kırım’da ulaştırma, telekomünikasyon, enerji, petrol ve gaz alanlarında kullanılmak üzere bununla ilgili ürün ve teknolojilerin ihracatı da menediliyor.