AB, Birleşik Krallık ve ABD, Rusya’nın savaş suçlarını soruşturmak için danışma grubu kurdu

Güncel
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 03:34
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 03:34

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşta silahsız sivillerin öldürülmesi ve toplu katliamların meydana gelmesiyle birlikte Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve ABD Vahşet Suçları Danışma Grubu’nu (ACA) kurdu. Danışma Grubu, Rusya’nın savaş suçlarını soruşturacak ve Rusya’nın işlediği suçların cezasız kalmaması için faaliyet yürütecek.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgal girişimi ve savaş 4’üncü ayına girdi. Ukrayna’nın işgalci birliklere karşı mücadelesi sürüyor. Öte yandan Rusya’nın sivilleri hedef alan saldırıları, kadın, çocuk ve yaşlı tüm sivillerin hayatını kaybetmesine neden oluyor.

Ukrayna’ya karşı savaş başlatan Rusya Federasyonu’nun asker kayıpları her geçen gün artarken savaşın seyri de yavaş yavaş değişmeye başladı. Özellikle, Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletlerinin, 3 ayı aşkın bir süredir Rusya’ya karşı yaptırım kararları alarak tepkisini ortaya koyması Kremlin’i köşeye sıkıştırdı. Ukrayna’da binlerce sivilin ölümüne sebep olan Rusya Federasyonu’nun devlet başkanı Vladimir Putin’in savaş suçu işlediğini de birçok ülke defalarca dile getirdi. Ayrıca Ukrayna’nın Sumı, Buça, Mariupol başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliam yapan Rus birliklerinin savaş suçu kanıtları ortaya çıkıyor. Savaş suçu işleyen işgalciler mahkemede yargılanmaya başladı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’DA İŞLEDİĞİ SAVAŞ SUÇLARI SORUŞTURULACAK

Bu bağlamda işgalci Rusya’nın ortaya koyduğu vahşetin soruşturulmasına yardımcı olmak için Avrupa Birliği (AB), Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ortak girişimleriyle danışma grubu kuruldu. Vahşet Suçları Danışma Grubu (ACA), Ukrayna Başsavcılığının (OPG) savaş suçları birimlerini, savaşla ilgili suçların soruşturulması için yardımcı olacak.

Bu kapsamda kurulan Vahşet Suçları Danışma Grubu’ndan yapılan açıklamada, “ACA’nın kapsayıcı görevi, Ukrayna Başsavcılığının (OPG) Savaş Suçları Birimlerini, çatışmayla ilgili suçların soruşturulması ve kovuşturulmasında desteklemektir. ACA, en iyi uygulamaları sağlamak için koordinasyon ve iletişim çabalarını düzene sokmayı, çabaların mükerrerliğini önlemeyi ve Ukrayna’da yasal olarak oluşturulmuş otorite olarak OPG’nin ihtiyaçlarına cevap vermek için finansal kaynakların ve vasıflı personelin hızlı bir şekilde konuşlandırılmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

JOSEP BORRELL: SAVAŞ SUÇLARININ CEZASIZ KALMASI SÖZ KONUSU OLAMAZ

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell kurulan danışma grubuna ilişkin olarak, “Ukrayna’daki kışkırtılmamış Rus askeri saldırısı sırasında işlenen korkunç vahşetlerin sorumlularının hepsinin adalete teslim edilmesini sağlamak çok önemlidir. Savaş suçlarının cezasız kalması söz konusu olamaz. Vahşet Suçları Danışma Grubu, Ukrayna Başsavcılığının Savaş Suçları Birimlerinin, soruşturmalara yardımcı olmak ve adaletin yolunu bulmasını sağlamak için vahşet kanıtlarını toplama, koruma ve analiz etme yönündeki süregelen çabalarını destekleyecek ve tavsiyelerde bulunacak” dedi.

ANTONY BLİNKEN: ACA’NIN KURULMASI ABD’NİN VERDİĞİ BİR TAAHHÜTTÜR

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, “Bu girişim, Ukrayna Başsavcılığı’nın, Rusya kuvvetlerinin Ukrayna’da işlediği savaş suçları ve diğer vahşetlere ilişkin kanıtları belgeleme, koruma ve analiz etme çabalarını doğrudan destekleyecektir. ACA, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu tür suçlardan sorumlu olanlardan hesap sorulacağına dair taahhüdünün önemli bir unsurudur” değerlendirmesi yaptı.

LİZ TRUSS: ADALET YERİNİ BULACAK

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Ukrayna’da işlenen aşağılık zulümlerin sorumlularından hesap sorulmasını sağlamaya kararlıyız. İngiltere, bölgeye savaş suçları uzmanlarını görevlendirmek ve soruşturmalarında ICC’ye yardımcı olmak için ek fon sağlamak da dahil olmak üzere, soruşturmalarında Ukrayna’yı destekleme konusunda net bir taahhütte bulundu. Şimdi, ABD ve AB’deki ortaklarımızla birlikte bu dönüm noktası girişimi aracılığıyla çabalarımızı hızlandırıyoruz. Adalet yerini bulacak” ifadelerini kullandı.

İRINA VENEDİKTOVA: SİVİLLERE YÖNELİK MEZALİMLERE DAİR ÇOK SAYIDA KANIT VAR

Ukrayna Başsavcısı İrına Venediktova (Iryna Venediktova) da söz konusu danışma grubunun kurulması ile ilgili, Rusya güçlerinin Ukrayna topraklarında aralarında çocukların da bulunduğu sivillere yönelik mezalimlere dair çok sayıda kanıt var. Bu destek grubunun oluşturulması ve diğer uluslararası ceza mahkemelerinde ve ulusal ceza hukuku uygulamalarında deneyim sahibi uluslararası uzmanların tavsiyeleri, ekiplerimizin bu suçları soruşturma ve kovuşturmada devam eden çalışmalarına yardımcı olacaktır” açıklamasını yaptı.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.