AB: "AGİT Gözlem Misyonu işgaldeki Ukrayna topraklarına engelsiz erişebilmeli"

06 Ekim 2019, 15:45

Avrupa Birliği’nin (AB) açıklamasında, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonunun çalışmalarını engelleyici girişimlerin sona ermesi gerektiği, ayrıca misyonun işgal edilen Kırım’a ve Ukrayna-Rusya sınırına engelsiz erişiminin sağlanması gerektiği ifade edildi.

Viyana’da düzenlenen AGİT Daimi Konseyi toplantısında yapılan AB açıklamasında, “Gözlem Misyonu, Ukrayna’nın tüm topraklarına serbest, güvenli, şartsız ve engelsiz erişime sahip olmalı. İşgal edilen Kırım ve Akyar (Sİvastopol) kenti ve Misyonun düzenli olarak Rusya destekli silahlı grupların erişim yasağı ile karşılaştığı Ukrayna-Rusya sınırı da bunlara dahil.” denildi.

AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonunun çalışmalarını engelleyici girişimlerin sona ermesi gerektiğini vurgulanan açıklamada, “AB, Ukrayna yönetimi tarafından kontrol edilmeyen bölgelerde Gözlem Misyonuna karşı yapılan tehditleri ve onun çalışmalarını engelleme girişimlerini kararlılıkla kınıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Gözlem Misyonunun İHA’ları ve diğer ekipmanlarına yapılan saldırıların da kınandığı açıklamada ilgili saldırılardan sorumlu kişilerinin cezalandırılması gerektiği belirtildi.

AGİT
Kırım'ın işlagi
Ukrayna
Bunlara da bakın: