AB, 7 Rus bankasını SWIFT'ten çıkarıyor

Ekonomi
Ömer Kaya
02 Mart 2022, 08:56
Ömer Kaya
02 Mart 2022, 08:56

Avrupa Birliği, 7 Rus bankasını SWIFT sisteminden çıkarma kararı aldı. Avrupa Birliği dönem başkanı Fransa, kararı sosyal medya üzerinden duyurdu. Ayrıca, Rus propaganda medyası Sputnik ve Russia Today’e de AB kapsamında yasak getirildi.

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin Rusya’daki bazı bankalara yönelik SWIFT kararı onaylandı. Bu kapsamda, bazı Rus bankalarının uluslararası para transfer sistemi SWIFT’ten çıkarılması, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu projelerine katılım yasağı ile Sputnik ve RT’ye yayın yasağı getirilmesine karar verildi.

AB Dönem Başkanlığını yürüten Fransa’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, AB üyesi ülke temsilcilerinin gerçekleştirdiği toplantıda Rusya’ya yönelik yeni yaptırım kararlarının onaylandığı ve AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe gireceği bildirildi. Buna göre, uluslararası ortaklarla koordineli olarak bazı Rus bankaları SWIFT sisteminden çıkarılacak.

RUSYA DOĞRUDAN YATIRIM FONU’NA YASAK GETİRİLDİ

Öte yandan, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu tarafından finanse edilen projelere katılma veya katkıda bulunmaya yasak getirilecek. Rus medya organları Sputnik ve RT’ye yönelik AB ülkelerinde yayın yasağı uygulanacak. Kararla, Rus bankaları VTB, Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Rossiya Bank, Sovcombank ve VEB SWIFT’ten çıkarılacak. Rusya’nın en ünlü bankalarından Sberbank ile enerji sektörüne yakın bağı olan ülkenin üçüncü büyük bankası Gazprombank ise listede yer almadı.