AB, 5 binden fazla Rus dezenformasyon haberi tespit etti

Güncel
Anife Bilal
25 Mart 2019, 12:37
Anife Bilal
25 Mart 2019, 12:37

Avrupa Birliğinin (AB) Kremlin Propagandasına Karşı Koyma Grubu,  2015 yılından beri Rusya’nın 5 binden fazla yalan haber yaydığını tespit etti. Söz konusu haberlerin 2 binden fazlası Ukrayna ile ilgiliydi.

RUSYA’NIN, BÖLGEDE DEZENFORMASYON VE PROPAGANDA FAALİYETLERİ

Dört yıl önde Rus propagandası ve dezenformasyon ile mücadele etmek amacıyla AB’ye bağlı bir grup kuruldu. Yalan haberleri inceleyen grup uzmanları Azak Denizi ile ilgili dezenformasyon kampanyasının, Rusya’nın kasım ayında Ukrayna gemisine düzenlediği saldırıdan yaklaşık bir sene önce başladığını tespit etti.

Uzmanların hazırladığı raporda, “İlk başta Kremlin yanlısı dezenformasyon araçları, Ukrayna’nın Azak Denizi’ni NATO gemileri için derinleştirdiğini, daha sonra Kıyiv yönetiminin denize kolera virüsü bulaştırdığını yaydı. Daha sonra da, ABD’nin 1990’lardan bu yana Azak Denizi yakınında Rusya ile Ukrayna arasında çatışmayı kışkırtma planları üzerinde çalıştığı konusunda haberler yayıldı.” şeklinde bildirildi.

Grubun incelemesine göre, yalan haberlerin 2 binden fazlası Ukrayna, yaklaşık  bin 200’ü ABD, 700’ü AB, 400’ü ise NATO ve Suriye ile ilgiliydi.