AB, 4 Rus vatandaşına uyguladığı "kimyasal silah" yaptırımlarını uzattı

Güvenlik
E. K.
12 Ekim 2020, 14:20
E. K.
12 Ekim 2020, 14:20

Avrupa Birliği (AB), kimyasal silah kullanımında rolü bulunan 9 kişiye uygulanan yaptırımları 1 yıl uzatma kararı aldı.

AB’nin, 12 Ekim 2020 tarihinde kimyasal silahların geliştirilmesi ve kullanımından sorumlu kişi ve kuruluşlara yönelik yaptırımları bir yıl uzatma kararı aldığı bildirildi.

AB’DEN RUS VATANDAŞLARINA YAPTIRIMI UZATMA KARARI

AB Konseyinden yapılan açıklamada, Suriye Bilimsel Çalışma ve Araştırmalar Merkezi (SSRC) ile Rus Askeri İstihbarat Servisi (GRU) yetkilileri de dahil olmak üzere 9 kişiye uygulanan yaptırımların 16 Ekim 2021 tarihine kadar uzatıldığı kaydedildi.

Listede Birleşik Krallık, Salisbury’de eski casus Skripal’in zehirlenme operasyonuyla bağlantısı olduğu düşünülen GRU Genel Müdürü ve Yardımcısı ile iki yetkili de yer aldı. Ayrıca, kimyasal silah geliştiren ve üreten SSRC ile bu kuruluşla bağlantılı 5 yetkili de listeye alındı.

Yaptırımlar, AB’ye seyahat yasağı ve kişi ve kurumların mal varlığının dondurulmasını öngörüyor. Kimyasal silahların kullanımı ve yayılmasını engellemeyi amaçlayan yaptırımlar AB’deki kişi ve kurumların bu listedekilere fon aktarmasını yasaklıyor.

SKRİPAL KRİZİ

İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı ortaya çıkınca ülkesinde mahkum edilen ve daha sonra casus takasıyla İngiltere’ye gelen Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yuliya, 4 Mart 2018’de Salisbury’de zehirlenmişti.

İngiltere, Skripal ile kızının zehirlenmesinde, Rusya tarafından imal edildiği ileri sürülen, askeri nitelikte ve sinir sistemi üzerinde etkili bir kimyasal maddenin kullanıldığının kesinlik kazandığını duyurmuştu.

Bu maddenin, Sovyetler Birliği tarafından 1970 ve 1980’lerde geliştirilen “noviçok” adlı kimyasal grubunun üyesi olduğu belirtilmişti.