AB, 2027 yılına kadar Rusya'dan doğalgaz ve petrol alımını aşamalı olarak durdurmayı planlıyor

Ekonomi
Manas
12 Mart 2022, 00:38
Manas
12 Mart 2022, 00:38

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Avrupa’nın petrol ve doğalgaz için Rusya’ya olan bağımlılığına yeni bir bakış açısı getirdi. Avrupa Birliği (AB), petrol, gaz ve kömür dahil olmak üzere 2027 yılına kadar Rus enerjisini aşamalı olarak durdurmayı planlıyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’ya yaptırımların sadece bireysel değil, kurumsal olarak uygulanacağına dikkat çekerek, “Aldığımız karar her şeyden önce, Avrupalı ​​tüketicilere güven sağlamak.” dedi.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’nin (AB) Rus gazına olan bağımlılığını sadece bir yılda üçte iki oranında azaltmak için tasarlanmış yeni bir enerji yol haritası belirledi. AB, tüm Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığın 2027’den önce sona erdirilmesini öngörüyor. AB ayrıca yenilenebilir enerji kaynakları, biyogaz ve hidrojen kullanımında büyük bir artış öneriyor. Buna göre Rusya’nın petrol, doğalgaz ve kömürünün kullanımının 2027’ye kadar aşamalı olarak azaltılması planlanıyor.

Polska Agencja Prasowa SA

LEYEN: AVRUPALI TÜKETİCİLERE UYGUN FİYATLI ENERJİ TEDARİĞİ SAĞLAMAK GÖREVİMİZDİR

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Bu kriz bizi yeni bir gerçeklik karşısında sorumluluk almaya zorladı. Her şeyden önce, Avrupalı ​​tüketicilere güvenilir, güvenli ve uygun fiyatlı bir enerji tedariki sağlamaya devam etmek bizim görevimizdir.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Von der Leyen, orta vadede Rus fosil yakıtlarına bağımlılığından kurtulmak anlamına geldiğini söyledi. Öte yandan Leyen, “Planımıza gerekli ulusal ve Avrupa kaynakları sağlanacak ve yeşil geçişi daha iyi desteklemek için elektrik piyasasını optimize etmek için seçenekler sunacağız.” dedi.