AA ve YTB'den "Türk Dünyası Çevrim içi Medya Eğitim Programı"

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Ekim 2020, 11:58
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Ekim 2020, 11:58

Anadolu Ajansı (AA) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) iş birliğinde 10 ülke, 29 Medya temsilcisinin katılımıyla 7 gün boyunca toplam 20 saat eğitim verilen “Türk Dünyası Çevrim içi Medya Eğitim Programı” tamamlandı.

Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Romanya, Rusya, Afganistan, Gürcistan, İran’dan toplamda 29 medya temsilcisinin katıldığı “Türk Dünyası Çevrim içi Medya Eğitim Programı” 15 Ekim 2020 tarihinde kapanış töreniyle sona erdi.

TECRÜBELİ MUHABİRLERCE EĞİTİMLER VERİLDİ

İki hafta süren Türk Dünyası Çevrim içi Medya Eğitim Programı’nda, AA’nın tecrübeli muhabirleri tarafından internet haberciliği, haber yazım teknikleri, sosyal medya uygulamaları, haber ve infografik ilişkisi, görüntü ve fotoğraf çekimi gibi alanlarda eğitimler verildi.

AA-YTB İŞBİRLİĞİNDE TECRÜBELER AKTARILDI

AA Haber Akademisi Müdürü Alptekin Cihangir İşbilir, programın kapanışında yaptığı konuşmasında AA-YTB iş birliği modeli ile çok başarılı eğitim projeleri yapıldığını, Türk Dünyasına yönelik çevrim içi medya eğitim programı ile de AA’nın usta gazetecilerinin dost ve kardeş medya temsilcilerine tecrübelerini aktardığını kaydetti.

“İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ FAZ EĞİTİMLERİ YÜZ YÜZE YAPMAYI ÜMİT EDİYORUZ”

İşbilir, salgın sonrası süreçte de bu eğitimleri geliştirerek sürdüreceklerine değinerek, “İkinci, üçüncü faz eğitimleri de yüz yüze yapmayı ümit ediyoruz. Türk Dünyasıyla her zamankinden daha çok irtibatları kuvvetlendirmek, işleyen ve sürdürülebilir ağlar ile iş birliği mekanizmaları kurmak zorundayız.” dedi.

Eğitime katılan Türk Dünyasından medya temsilcileri de programdan duydukları memnuniyeti ifade eden açıklamalar kaydetti.

Programa katılan TURKSİD Ukrayna Yönetim Kurulu üyesi ve Kırım Haber Ajansı (QHA) Müdürü Fevzi Amzayev, “İşini çok seven tecrübeli Anadolu Ajansı muhabirlerinden eğitim almak çok güzel oldu. Farklı ülkeden katılımcılarla da birlikte olma şansı yakaladık.” ifadelerini kullandı.

“AA VE YTB TÜRK DÜNYASINA EL UZATTI”

YTB Başkanı Abdullah Eren, eğitimlerin tamamlanmasına ilişkin Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Eren paylaşımında “10 Farklı Ülke, 29 Medya Temsilcisinin Katılımı, 7 Farklı Alanda Dersler; AA ve YTB işbirliğiyle soydaş coğrafyalarımızın medya kapasitesine faydalı bir katkı olurken onları ortak gündemde buluşturacak güzel bir eğitim oldu.” dedi.