BM'de Kırım'daki insan haklarının korunmasına ilişkin karar kabul edildi

18 Aralık 2019, 21:30

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, işgal edilen Kırım’daki insan hakları durumunu ele alan karar tasarısı, Kıyiv saatiyle 17.00’de oylandı. Rus işgali altındaki Kırım’da insan haklarının korunmasına ilişkin karara; 65 ülke “evet” oyu verirken, 23 ülke karara “hayır” dedi. BM Genel Kurulundaki oylamada 83 ülke ise “çekimser” kaldı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, BM’de oylanan kararla ilgili, “Karşı oy kullanan 23 ülke arasında eski Sovyet ülkeleri yer aldı. Her zamanki gibi saldırgan devlet Rusya’nın yanında olan Ermenistan, Belarus, Kazakistan ve Kırgızistan var” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilen işgal edilen Kırım’daki insan haklarına ilişkin kararda; Rusya’nın Kırım’daki demografik yapıyı değiştirme politikasını durdurması, Kırım’da Kırım Dayanışması aktivistlerine yönelik tutuklanmalar ve alıkonulmalara son verilmesi çağrısı yapıldı.

Ayrıca söz konusu kararda; ifade özgürlüğüne yönelik işgalci Rusya’nın baskıcı faaliyetleri, Ukrayna vatandaşlarının yasa dışı olarak tutuklanması ve işgal altındaki Kırım’da gençlerin yasa dışı olarak Rus ordusunda askerlik yapmaya zorlanması yer aldı.
BM
insan hakları ihlalleri
İşgal Altındaki Kırım