Ukrayna yılın sonuna kadar Türkiye’den yeni İHA satın almayı planlıyor

Güvenlik
Elvina Khalilova
20 Kasım 2020, 13:09
Elvina Khalilova
20 Kasım 2020, 13:09

Ukrayna Savunma Bakanlığı, 2020 yılının sonuna kadar Türkiye’nin ürettiği insansız hava araçlarından 48 adet daha satın almayı planlıyor. Ukrayna, Bayraktar TB2’nin yer kontrol istasyonuyla da ilgilendiğini duyurdu.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Bayraktar Makina şirketi ile bir ay önce başarıyla test edilen Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (SİHA) satın alınması üzerine yeni sözleşme imzalamayı planlıyor. Ukrayna Savunma Bakanlığındaki kaynaklarına atıfta bulunan Defense Express internet sitesinin 18 Kasım 2020 tarihinde aktardığına göre, yeni İHA’lar Karazdeniz ve Azak denizinde deniz kıyılarını korumak için kullanılacak.

BAYRAKTAR TB2 KOMPLEKSLERİ DE SATIN ALINACAK

Ayrıca Savunma Bakanlığının, birkaç yeni Bayraktar TB2 kompleksi satın almak istediği de aktarıldı. Türkiye’den satın alınacak insansız komplekslerin sayısı bildirilmedi ancak mobil kontrol istasyonlarının yanı sıra bir dizi sabit istasyonun satın alınmasının da planlandığı ifade edildi.

UKRAYNA BİR KONTROL ALANI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYOR

Bu, hava aracının kontrolünü bir istasyondan diğerine aktarmanın mümkün olabilecek bir “kontrol alanı” oluşumuna yol açacağı aktarıldı. Bakanlığa göre, sınırlarında sabit istasyon ağı kuran Türkiye’de böyle bir saha zaten oluşturulmuş durumda.

RUSYA’NIN ASKERİLEŞTİRME FAALİYETLERİNDEN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR

Uzmanlara göre, Ukrayna Savunma Bakanlığının bu kararı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım ile idari sınırda ve Karadeniz ile Azak denizinde kontrolü arttrma ihtiyacından ve Rusya’nın bu bölgede aktif olarak askerileştirme faaliyetlerini gerçekleştirdiğinden kaynaklanıyor olabilir. 

UKRAYNA İLE TÜRKİYE ARASINDA SAVUNMA ALANINDA BİR ANLAŞMA DAHA

Bilindiği gibi 23 Ekim 2020 tarihinde Türkiye merkezli LODOS Propulsion Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Ukrayna devlet teşebbüsü olan Ukroboronprom’a bağlı olan Zorya-Maşproekt Gaz Türbini Yapım Araştırma ve Üretim Kompleksi ile ortaklık anlaşmasını imzaladı.