9 Ağustos: Dünya Yerli Halklar Günü kaydediliyor

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
09 Ağustos 2019, 13:03
Mehmet Berk Yaltırık
09 Ağustos 2019, 13:03

Dünya Yerli Halklar Günü, Birleşmiş Milletler teşkilatının kararı üzerine 1995 yılından itibaren 9 Ağustos tarihinde kaydediliyor.

İlk kez 9 Ağustos 1982 tarihinde Birleşmiş Milletler’in (BM) yerli halkların haklarını korumaya yönelik komisyonu bir araya gelerek çalışmalarına başladı. Bu gün, Ukrayna’da ilk kez 2016 tarihinde kutlanmıştı.

UNESCO verilerine göre günümüzde dünyanın 70 ülkesinde, 5 binden fazla etnik dilde konuşan ve kültürel geleneklerine bağlı kalan yaklaşık 300 milyon yerli halk temsilcisi ikamet ediyor. Günümüzde mühim bir kısmı ana vatanları Kırım yarımadasında Rus işgali altında yaşayan, işgalcilerin sistematik baskı politikalarının hedefi olan Kırım Tatarları da, bahsi geçen yerli halklardan biri.

RUS İŞGALİYLE BAŞLAYAN BASKILAR, TAKİBAT VE DÜZMECE DAVALAR

Ukrayna’ya bağlı Kırım’ın 2014 yılında Rusya tarafından işgaliyle birlikte yarımadadaki insanlar için baskı ve işkence günleri başladı. İşgalciler bölgedeki Kırım Tatarlarını korkutup yıldırarak yarımadadan uzaklaştırmak, baskı altında tutmak ve zorla işgali kabul ettirmek amacıyla çeşitli yöntemlere başvuruyor.

Kırım Tatarlarına çeşitli suçlar ve sözde terör örgütü üyeliği isnat edilerek açılan düzmece davalar, hastalık durumları gözetilmeden uzatılan tutukluluk süreleri, keyfi ev baskınları ve gözaltılar, bugün yarımadanın yerli halkını pasifize etmeyi amaçlıyor.

RUS BASKI MEKANİZMASININ HEDEFİ: KIRIM TATAR VARLIĞI VE KÜLTÜRÜ

İşgalci Rusya, Kırım Tatarlarının yarımadadaki varlıklarını ve kültürünü, gerek işgale karşı Ukrayna yanlısı tavırları gerekse yarımadanın demografik yapısını değiştirmek istemesi nedeniyle baskıları sistematik şekilde uyguluyor. Bir yandan Kırım Tatarlarını korkutup sindirmek veya yarımadadan uzaklaştırmak için düzmece davalar, ev baskınları, kaçırılma ve faili meçhul cinayetler kullanılırken, diğer yandan da Kırım Tatar kültürü hedef alınıyor.

Kırım Tatar kültür izlerini yarımadadan silmek için bölgedeki tarihi yapılar (Hansaray örneğinde) tadilat adı altında tahrif ediliyor, tarihi mezarlıklar ortadan kaldırılıyor.

Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarları, her alandan saldırıya geçen bu amansız baskı mekanizmasına karşı şiddete başvurmadan, haklılığını ve uğradığı zulmü dünya toplumlarına duyurmaya, atalarının kültürünü işgal altındaki yurdunda yaşatmaya devam ediyor.