82 yaşındaki Türk'e Hollanda Kraliyet Nişanı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
27 Nisan 2019, 14:30
Mehmet Berk Yaltırık
27 Nisan 2019, 14:30

Hollanda’nın Lahey kentinde yaşayan 82 yaşındaki Zehra Türker’in uzun yıllar boyunca yaptığı gönüllü işlere binaen kraliyet nişanına layık görüldüğü bildirildi.

Lahey’deki Diligentia tiyatro salonunda gerçekleştirilen törende 1997 yılından beri Hollanda’da farklı gönüllü çalışmalarda bulunan Türker’e kraliyet nişanı Lahey Belediye Başkanı Pauline Krikke tarafından takdim edildi.

Hollanda’da uzun yıllar boyunca farklı şehirlerden topladığı yardımları, Türkiye’de farklı kurumlar aracılığıyla muhtaç olan kişilere ulaştıran Türker’in yaptığı çalışmalarla iki ülke arasında köprü olduğu ifade edildi.

Aslen Kırklarelili olup 1937 doğumlu Zehra Türker, Anadolu Ajansı muhabirine, kraliyet nişanını almasından ötürü mutlu olduğunu söyleyerek, “Milletimi çok sevdiğim için bu yardımları yaptım. Böyle bir ödül alacağımı beklemiyordum ama bu yaptığım iyiliklerin karşılığının bir gün ödüllendirileceğini biliyordum.” dedi.

100’DEN FAZLA TÜRK KRALİYET NİŞANI ALDI

Farklı kentlerde ikamet eden bazı Türklerin de yaptıkları gönüllü çalışmalarla kraliyet nişanını almayı hak ettikleri belirtiliyor.

Buna göre Kral Willem Alexander’in doğum gününe binaen 27 Nisan 2019’da ülke genelinde düzenlenen Kral Günü kutlamaları kapsamında dağıtılan nişanı, şimdiye kadar farklı bölgelerde 100’den fazla Türk’ün almaya hak kazandığı ifade ediliyor.

Sembolik değeri olan nişanı bu yıl ülke genelinde 1003’ü kadın olmak üzere 2 bin 864 kişinin aldığı açıklandı. Kraliyet nişanı almaya hak kazananların en yaşlısının 94, en gencinin ise 25 yaşında olduğu bildirildi.