Özel araçlar da dahil: Vatandaşların ateşi ölçer uygulaması

29 Mart 2020, 12:27

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gündeme ilişkin gazetecilere yaptığı açıklama ile özel araçlarıyla seyahat eden vatandaşların ateş derecelerini ve sağlık durumlarını kontrol eden sistemin 81 ilin giriş çıkışlarında oluşturulduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanı Soylu, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında şehir giriş ve çıkışlarındaki araçlardaki vatandaşlara yönelik yapılan sağlık kontrolünde ateş ve öksürük gibi semptomlar görülen yolcuların 14 gün karantina altına alınacağını söyledi.

ŞEHİRLER ARASI YOLCULUK VALİLİK İZNİNE BAĞLANDI

Şehirler arası yolculuklarda otobüslerde iki koltukta ancak bir kişinin oturabileceği yönünde daha önce kararlar alındığını aktaran Soylu, 29 saat 17.00’den itibaren şehirler arası otobüslerdeki seyahatlerin valiliklerin iznine bağlandığını vurguladı.

14 GÜN KARANTİNA KURALI ÖZEL, OTOBÜS, KAMYON SEYAHATİ EDEN FARKETMEKSİZİN UYGULANACAK

Yeni tip koronavirüs kapsamında, 81 ilin giriş ve çıkışlarında başlatılan uygulama ile özel araçlarında seyahat edenler de dahil olmak üzere, yolculuk yapanların durdurularak sağlık kontrollerinin yapıldığını vurgulandı.

Soylu, şunları kaydetti:

“Sağlık kontrollerinde ateş, öksürük görüldüğünde, sağlık birimlerimiz de var, onların tavsiyesiyle 14 günlük karantina uygulanacak. Bunun özel araçta olması, otobüste olması veya kamyonda olması herhangi bir ayrıcalık ortaya koymamaktadır.

“HASTALIK KONUSUNDA DİNİMİZİN EMİRLERİ VAR: OLDUĞUN YERDEN AYRILMA”

“Yapmamız gereken bu konuda dinimizin emirleride var. Bu tip salgınlarda bulunduğunuz yerden ayrılmamaktır. Bunun için de hep beraber sorumlu, duyarlı ve bu konuda bize yapılan tembihatlara da uyucu bir tavır ve davranış ortaya koymak durumundayız.”

SOYLU’DAN GENÇLERE: GENÇLİĞİMİZE GÜVENMEYELİM

Gençlere de çağrı da bulunan Soylu, “Ne olursunuz gençliğimize, yaşımıza güvenmeyelim. Belki bu hastalıkla mücadele gücünüz var, bunu anlıyorum ama taşıyıcı olmak büyük bir tehlikedir, tehdittir.” dedi.

81 il
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
KORONAVİRÜS
koronavirüs tedbirleri
SÜLEYMAN SOYLU
Bunlara da bakın: