8 uçak aralıksız uçuş yaparak ekipleri ve teçhizatları İzmir'e ulaştırdı

31 Ekim 2020, 17:04

Hava Kuvvetlerine ait 8 uçak 14 uçuş yaparak AFAD ve Jandarma Arama Kurtarma ekiplerini, teçhizatını ve ihtiyaç duyulan araçları İzmir’e ulaştırdı.

İzmir’de dün öğle saatlerinde gerçekleşen deprem bütün yurdu seferber etti. Milli Savunma Bakanlığından (MSB) yapılan açıklamaya ile Hava Kuvvetlerine ait 8 uçağın sabaha kadar aralıksız olarak Ankara, Diyarbakır ve Erzurum’dan 14 uçuş yaparak AFAD ve Jandarma Arama Kurtarma ekiplerini, teçhizatını ve ihtiyaç duyulan araçları İzmir’e ulaştırdığı bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Analiz ve Değerlendirme Subayı Binbaşı Pınar Kara tarafından bugün bilgilendirme toplantısı yapıldı.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Binbaşı Kara, İzmir’de dün meydana gelen deprem felaketi sonrasında, bölgeye gönderilebilecek yardımlar için MSB bünyesinde derhal kriz masası oluşturulduğunu belirterek, bölgeyle kurulan irtibat sonrasında, ilk olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait 2 helikopter ve 138 personelin arama-kurtarma çalışmalarına katılmak üzere görevlendirildiğini duyurdu.

8 UÇAK SABAHA KADAR ARALIKSIZ UÇTU

Hava Kuvvetlerine ait 8 uçağın sabaha kadar aralıksız olarak Ankara, Diyarbakır ve Erzurum’dan 14 uçuş yaparak AFAD ve Jandarma Arama Kurtarma ekiplerini, teçhizatını ve ihtiyaç duyulan araçları İzmir’e ulaştırdığını belirten Binbaşı Pınar Kara, şu ifadeleri kaydetti:

“İhtiyaç duyulan malzemelerin bölgeye ulaştırılmasına devam edilecektir. Bir adet İHA da hasar tespiti ve gecenin karanlığında süren arama-kurtarma çalışmalarının koordinasyonu için görevlendirilmiştir. Ayrıca, Mehmetçik tarafından depremde evleri hasar gören vatandaşlarımız için bölgeye sevk edilen 240 çadırın kurulumu devam etmektedir. Bölgede yapılan incelemelerde, Milli Savunma Bakanlığı bağlısı birlik ve kurumlarda herhangi bir olumsuzluk olmadığı tespit edilmiştir. Bölgedeki çalışmalar yakından takip edilmeye devam edilmektedir.
Depremde hayatını kaybeden İzmirli hemşehrilerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Enkaz altında kalan İzmirli hemşehrilerimizin de sağ salim kurtarılmasını temenni ediyoruz. Milli Savunma Bakanlığı, devletimizin tüm kurumları gibi gerek duyulduğunda var gücüyle yardıma hazırdır. Tüm milletimize geçmiş olsun.”

İzmir dün öğle saatlerinde çok şiddetli ve uzun süren bir depremle sarsıldı. Merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi olan deprem, saat 14.51’de richter ölçeğine göre 6,6 şiddetinde meydana geldi.

AFAD, Ege Bölgesi genelinde hissedilen deprem sonrasında İzmir ve Aydın başta olmak üzere depremden etkilenen tüm illerde alan tarama çalışmalarının devam ettiğini ve TSK’nın da havadan tarama çalışmalarına destek verdiğini kaydetti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD), merkez üssü İzmir’in Seferihisar açıkları olan deprem nedeniyle arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü İzmir’de can kaybının 25’e çıktığını bildirdi. Enkaz nedeniyle yaralı sayısı ise 831’e yükseldi. Bölgede arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor.

deprem
İzmir
MSB
Bunlara da bakın: