70 yaşındaki Kırım Tatarı anneden oğlu için tek kişilik eylem

Haberler
E. K.
05 Nisan 2019, 17:17
E. K.
05 Nisan 2019, 17:17

Rus işgali altındaki Kırım’da 27 Mart’ta yapılan baskınlar sonucu işgalci güçler tarafından rehin alınan 23 Kırım Tatarından biri olan fizik öğretmeni ve aktivist Ruslan Süleymanov’un annesi Zera hanım, 70’inci yaş gününü kutladığı bugün oğlu için tek kişilik eylem düzenledi.

Просто послушайте мать……

Опубліковано Abu Hamza Пʼятниця, 5 квітня 2019 р.

Kırım Tatar anne, ilerlemiş yaşına bakmadan, kendi adına ve tüm anneler adına, oğlu ve yasa dışı şekilde Rus işgalciler tarafından alıkonulan diğer tüm Kırım Tatarları için “Benim oğlum terörist değil” diye haykırdı.

Kırım Dayanışması grubundan yapılan açıklamada, “(Yaşlı) Kadın ileri yaşına rağmen, bugün tüm halkımıza yönelik (olarak) yapılan vahşet ve kanunsuzluğa karşı barışçıl bir protesto düzenledi. Tüm keyfilik ve kanunsuzluğa rağmen, tüm dünyanın çocuklarımızın terörist olmadığını bilmesi için eylem yaptı!” ifadelerine yer verildi.

Arama günü yaşlı annenin, baskında yer alan Rus işgalcilerin her birine oğlunu son kez görmek için rica ettiği, ancak işgalci güçlerin buna izin vermediği ifade edildi.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.