Bursa'da 65 yaş ve üzeri vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildi

Güncel
Ozan Barış Erim
03 Kasım 2020, 17:42
Ozan Barış Erim
03 Kasım 2020, 17:42

Bursa’da, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Kısıtlamaya uymayan vatandaşlara ise idari para cezası uygulanacağı bildirildi.

Bursa Valilğinden bugün yapılan açıklamaya göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildiği bildirildi. İl Hıfzıssıhha Kurulunca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra alınması gereken önlemlerin ayrı ayrı belirlendiği duyuruldu.

BELİRLİ SAATLERDE ÇIKABİLECEKLER

Açıklamada 65 yaş ve üzeri vatandaşların belirli saatler aralığında dışarı çıkacağı belirtilerek, “İlimizde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10.00-16.00 saatlerinde sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine, bu saatler dışında kalan saatlerde sokağa çıkmalarının yasaklanmasına karar verilmiştir.” ifadesi kullanıldı.

İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği belirtilen açıklamada, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında adli işlem yapılacağı ifade edildi.