6'ncı Kosova-Türkiye Sağlık Haftası başladı

Güncel
_QHA Ankara
17 Haziran 2019, 22:23
_QHA Ankara
17 Haziran 2019, 22:23

6’ncı Kosova-Türkiye Sağlık Haftası Kosova’nın başkenti Priştine’de başladı.

Kosova Üniversite Klinikleri Merkezi’nde (QKUK) başlayan Sağlık Haftası çerçevesinde 25 Türk uzman doktor, Kosovalı doktorlarla birlikte, farklı branşlarda bileşik ameliyatlar gerçekleştirecek. 

Kalp, beyin, çocuk cerrahları, kulak-burun, kadın doğum uzmanları ve diğer branşlardaki Türk uzman doktorların katılımıyla yapılan açılışta konuşan Kosova Sağlık Bakanı Uran İsmaili, Kosova-Türkiye Sağlık Haftası organizasyonunun sağlık hizmetlerinde kalitenin artması ve sağlık personelin eğitimin güçlenmesinde etkili olacağını inandığını belirtti. Desteklerinden dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini ifade eden Bakan İsmaili, son yıllarda Türkiye’de yapılan sağlık reformları sonuçlarının Kosova sağlığına da katkıda bulunacağını kaydetti.

TÜRKİYE’DEN SAĞLIK ALANINDA ÖNEMLİ DESTEK

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar da Türkiye’nin sağlık alanında kat ettiği ilerlemeyi ve tecrübeyi dost ülkelerle paylaşmak için farklı ülkelerde Sağlık Haftası etkinliklerinin düzenlendiğini hatırlatarak, “Geçtiğimiz yıllarda Kosova’daki Sağlık Haftalarında toplam 396 ameliyat ve bin 329 muayene gerçekleştirildi ve bin 256 sağlık personeli mesleki kapasite gelişimi eğitimi verdik” dedi.

6. Kosova- Türkiye Sağlık haftası Türkiye’nin en seçkin doktorlarından oluşan 26 kişilik heyetin muayene yanı sıra tecrübe ya da cihaz eksikliği nedeniyle yapılamayan ameliyatların gerçekleştirileceğini kaydeden Büyükelçi Sakar, Kosovalı sağlık personeline yerinde teorik ve uygulamalı eğitimler verileceğini vurguladı. 

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar da Türkiye’nin sağlık alanında kat ettiği ilerlemeyi ve tecrübeyi dünyadaki dostlarınla paylaşmak için farklı ülkelerde Sağlık Haftası etkinliklerinin düzenlendiğini hatırlatarak, “Geçtiğimiz yıllarda Kosova’daki Sağlık Haftalarında toplam 396 ameliyat ve bin 329 muayene gerçekleştirildi ve bin 256 sağlık personeli mesleki kapasite gelişimi eğitimi verdik” dedi. 6. Kosova- Türkiye Sağlık haftası Türkiye’nin en seçkin doktorlarından oluşan 26 kişilik heyetin muayene yanı sıra tecrübe ya da cihaz eksikliği nedeniyle yapılamayan ameliyatların gerçekleştirileceğini kaydeden Büyükelçi Sakar, Kosovalı sağlık personeline yerinde teorik ve uygulamalı eğitimler verileceğini vurguladı. 

TÜRK DOKTORLARDAN İLK VİZİTE

Açılışın ardından muayene ve ameliyatlar gerçekleştirmek üzere kliniklere dağılan Türk uzman doktorlar ilk vizitelerini gerçekleştirdi. 

Priştine Devlet Hastanesi Kalp Cerrahi Kliniğinde hastalarla ilk temaslarda bulunan Prof. Dr. Korhan Erkanlı, Kosova- Türkiye Sağlık haftası için buraya geldiklerini belirterek, “Burada bizim 5’inci buluşmamız, daha önceden de yaklaşık 25’in üzerinde ameliyat yaptık ve 200’ün üzerinde tedavi amaçlı muayene gerçekleştirdik” açıklamasında bulundu.

Sağlık Haftası 23 Haziran 2019 tarihine kadar sürecek.