6 Avrupa ülkesi, AB'nin Kırım yaptırımlarına katıldı

25 Ağustos 2020, 11:17

Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan 6 ülke, AB Konseyinin Kırım’ı işgal ettiği için Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlara katılma kararı aldı.

UKRAYNA’DA KARARA KATILDIĞINI BİLDİRDİ

Bilindiği üzere, 18 Haziran 2020 tarihinde AB Konseyi Kırım’ın işgalinden dolayı Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları Haziran 2021’e kadar uzatma kararı almıştı. Karadağ, Arnavutluk, Norveç, İzlanda, Ukrayna ve Gürcistan da ilgili yaptırım kararına katıldı.

AB KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

AB Konseyinin resmi internet sitesinde 24 Ağustos 2020 tarihinde yapılan açıklamada, 6 ülkenin AB’nin Kırım yaptırımlarına katıldığı bildirilirken, “Bu ülkeler, ulusal politikalarının Konsey kararıyla uyumlu olmasını sağlayacaklardır.” diye kaydedildi. Ayrıca AB’nin söz konusu kararı memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

YAPTIRIM KARARI 2014 YILINDA ALINDI

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinden sonra AB, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve başka birçok ülke, Rusya’ya yönelik yaptırım uygulama kararı aldı.

İlgili karara göre, Kırım ve Akyar’da (Sivastopol) üretilen ürünlerin, AB’ye ithalatının yapılması, Avrupa şirketlerinin Kırım’a yatırım yapması, Kırım’da şirket ve gayrimenkul satın alınması, Kırım’daki şirketleri finanse etmesi ve onlara hizmet vermesi, Kırım ve Akyar’da (Sivastopol) turizm hizmetleri verilmesi yasaklandı.

ENERJİ SEKTÖRÜNE DE YAPTIRIM

Bununla birlikte yaptırımlar, işgal altındaki yarımadada ulaşım, telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde kullanılacak bazı mal ve teknolojilerin ihracına da kısıtlama getirdi. İşgal altındaki yarımadada bulunan petrol, doğal gaz ve maden arama, çıkarma ayrıca bunların üretimine yönelik teknolojilerin sağlanması yasaklandı.

KIRIM’IN RUS İŞGALİ

İlk Rus askerleri Kırım’a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 16 Mart 2014 tarihinde sözde referandum düzenlendi. 18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, “Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin” bir anlaşma imzaladılar.

İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, dünyanın birçok ülkesi Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna Kırım’ı, geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak görüyor ve 7 Ekim 2015 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından ilgili yasa imzalandı.

Avrupa birliği ve ABD, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uygulamaya başladı.

Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.


AB
İşgal Altındaki Kırım
Rusya
yaptırım
Bunlara da bakın: