3 yaşındaki Kırım Tatarı Musa'nın aranması 24 saattir devam ediyor

25 Temmuz 2020, 18:30

Rus işgali altındaki Kırım’da, 24 Temmuz’da saat 18.00 sıralarında kaybolan 3 yaşında Musa Süleymanov halen bulunamadı.

Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşındaki oğlu Musa’nın aranması çalışmalarına Kırım’ın farklı yerlerinden gelen 3 ila 5 bin gönüllü katıldı. Aramada Rus işgal idaresinin sözde polisleri, “Liza Allert Krım” arama-kurtarma oluşumunun gönüllüleri, su altı arama-kurtarma ekipleri, köpekler, dronlar ve helikopterlerin kullanıldığı aktarılıyor.

İşgalci idarinin sözde Kırım savcılığı, çocuğun kaybolmasıyla ilgili olarak “küçük yaştaki şahsın öldürülmesi” maddesi uyarınca soruşturma açıldığını duyurdu. Buna göre işgalcilerin baba Ruslan Süleymanov bir yıldan fazla bir süre hapiste tutulmasına karşın çocuğun babasının ve annesinin vazifelerini yerine getiremediklerine kanaat getirerek bu yönde tedbirler alacağı duyuruldu.

ARAMA ÇALIŞMALARI SAAT 19.00’DA YENİ ARAMA GRUPLARIYLA SÜRECEK

Musa’nın bulunması için Vasiyet kasabasına Akyar (Sivastopol), Bahçesaray, Kezlev (Gözleve, Evpatorya), Eski Kırım şehirlerinden hususi arabaların ve otobüslerin geldiği ifade edilirken, gönüllülere su-yemek almak için açılan hesaplara çok miktarda para yatırıldığı belirtiliyor. Saat 19.00’da yeni arama grupları oluşturularak arama çalışmalarının devam edeceği aktarıldı.

KIRIMLILAR SEFERBER OLDU

Kırım Tatarlarıyla birlikte 3 yaşındaki çocuğu bulmak için kasabaya diğer milletlere mensup kimselerin de katıldığı görüldü. Kasabada toplanan insanlar, “Musa hepimizin evladıdır. Bu işte geri kalmayalım! İnşallah buluruz” açıklamalarında bulundular.


SİYASİ TUTSAK RUSLAN SÜLEYMANOV’UN ÜÇ YAŞINDAKİ OĞLU KAYBOLDU

Rus işgali altındaki Kırım’da siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşında oğlunun saatlerdir kayıp olduğu 24 Temmuz 2020’de bildirilmişti. Yakınlarının üç yaşındaki çocuğu bulmak için yoğun çaba sarf ettiği aktarılmıştı.

Çocuğun annesiyle beraber, Kırım’ın Akmescit şehri Vasiyet kasabasında yaşadığı, Kırım’ın çeşitli bölgelerinden gelen insanların halen çocuğu aramak için çalışmalara başladığı kaydedilmişti. Kasaba sakinlerinin, yoğun bir şekilde arama çalışmalarına devam ettiği ve yardıma ihtiyaçları olduğu bildirilmişti.

Musa Süleymanov’u, Kırım’ın çeşitli yerinden gelen 1000’den fazla kişi, “Liza Allert Krım” arama-kurtarma şirketi, işgal idaresi polisi ve diğer sözde görevliler, geceden sabah saatlerine kadar aradığı aktarılmıştı. Musa ailesinin yaşadığı Vasiyet kasabasının etrafındaki orman, baraj, göllerin hepsinin arandığı kaydedilmişti. Sabah saat 8.30’da aramaları devam ettirecek yeni gruplar oluşturularak arama çalışmaları sürdürülmüştü.

kayıp
kayıp Kırım Tatarları
kırım tatar çocuk
musa süleymanov
Bunlara da bakın: