3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Aralık 2021, 09:46
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Aralık 2021, 09:46

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 3 Aralık 1992’de ilan edilen “Dünya Engelliler Günü” kaydediliyor. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, uluslararası bir farkındalık günü olarak kutlanıyor.

Birleşmiş Milletler tarafından engelli bireylerin, toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin yürüttüğü çalışmalar sonucunda, engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilmiştir.

3 Aralık Dünya Engeliler Günü ile tüm dünyada engelli bireylerin haklarına dikkat çekmek üzere sivil toplum kuruluşlarının etkinlikler düzenlediği farkındalık günü olarak karşılaşılıyor. Farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen aktiviteler, genellikle ücretsiz oluyor ve gönüllülüğe dayanıyor. Dünyada 1 milyardan fazla engelli bulunuyor.

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ NEDİR?

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 47/3 sayılı kararı ile ilan edildi. Toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık arttırmayı amaçlamaktadır.