29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

Güncel
Ozan Barış Erim
29 Ekim 2019, 10:28
Ozan Barış Erim
29 Ekim 2019, 10:28

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 96. yılında tüm Türkiye’de coşkuyla kutlanıyor. Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile tüm ülkede etkinlik ve törenler düzenleniyor.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve şanlı Türk ordusu büyük mücadeleler sonucunda ülkede düşmana dur dedi. Daha sonra şanlı Türk ordusu, taaruza geçerek aldığı, “Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir, ileri!” emri ile durmadan, canını hiçe sayarak gerçekleştirdiği karşı taaruz ile düşmanı ülkeden kovmayı başardı. Bundan sonra Atatürk’ün aklında, yeni bir Türkiye ve çağdaş bir Türkiye vardı. Bunu da gerçekleştirmek adına atacağı en büyük adım cumhuriyetin ilan edilmesiydi. Bunun için kabineyi 28 Ekim 1923 tarihinde, Çankaya Köşkü’nde topladı ve açıkladı: “Efendiler, yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz!”

CUMHURİYET’İN İLANI

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) toplandı. TBMM’de yapılan bir anayasa değişikliğiyle Türkiye’nin yönetim biçimi Cumhuriyet olarak belirlendi ve 29 Ekim 1923 günü saat 20.30’da Cumhuriyet ilan edilir. Bu dönüm noktası olayın, 101 pare top atışı ile kutlanması aynı gün meclis tarafından kararlaştırılmıştır. Cumhuriyetin ilanının üzerinden 96 sene geçti ve her yıl olduğu gibi bu sene de ülkemizde Cumhuriyet Bayramı kutlanmaya devam ediyor. Bu sene 96. yılı olan Cumhuriyetimiz Kutlu Olsun!

BAŞKENT’TE “29 EKİM KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ”

Cumhuriyet Bayramı kapsamında başkent Ankara’da da bir çok etkinlik düzenlenecek. Vatandaşların katılımıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünden Ulus’taki Birinci Meclis Binası’na kadar “29 Ekim kortej yürüyüşü” gerçekleştirilecek. TBMM’nin Atatürk Bulvarı kapısı önünden başlayacak yürüyüş, Birinci Meclis’te sona erecek. Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği, yürüyüşün sonunda burada bir konser verecek.