28. yıl dönümünde insanlık tarihinin kara lekesi: Hocalı Soykırımı

25 Şubat 2020, 22:32

Ömer Cihad KAYA/QHA Ankara

Takvimler 26 Şubat 1992’yi gösterdiğinde tarihi Türk yurdu Karabağ’da insanlık tarihinin en korkunç soykırımlarından biri yaşandı. Kırım Haber Ajansı, bu acı günün 28. yıl dönümünde; Ermenistan’ın Karabağ’da devam eden işgali ve Hocalı’da yaşanan insanlık dışı soykırıma ilişkin, Ankara Üniversitesi DTCF Öğretim Üyesi, Azerbaycan Milli Meclisinin eski Milletvekili Prof. Dr. Nesip Nesipli, Ankara Üniversitesi DTCF Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Gündoğdu ve Hocalı’ya Adalet Kampanyası Türkiye Temsilcisi, hukukçu Gözde Kılıç Yaşın’ın görüşlerini aldı.

HOCALI KATLİAMI

Ermeni güçlerinin 1991 yılının sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahip, 2 bin 605 aile ile toplam 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasabaydı. Aralık 1991’de Karabağ’ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermenilerin bir sonraki hedefi Hocalı oldu.

Hocalı’nın etrafındaki bütün köy ve yolları işgal eden Ermeniler, kasabanın diğer illerle karayolu bağlantısını kesti. Hocalı’nın diğer bölgelerle tek bağlantısı olan helikopter ulaşımı, 28 Ocak 1992’de Şuşa Ağdam seferini yapan helikopterin Ermeniler tarafından vurulmasıyla ortadan kalktı. Bu olayda çoğunluğu kadın ve çocuk 44 sivil hayatını kaybetti.

Ocak 1992’den itibaren elektrik verilmeyen Hocalı’nın savunması sadece hafif silahlara sahip yerel savunma güçleri ve az sayıdaki milli ordu askerinden ibaretti. Hocalı’ya 25 Şubat 1992’den itibaren üç koldan saldırıya başlayan Ermeniler, Sovyet Kızıl Ordusunun 366. Motorize Alayının bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek “Hocalı Soykırımı” yaşandı.

Resmi verilere göre, Hocalı Katliamı’nda savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Vahşi soykırımdadn 487 kişi ağır yaralı kurtuldu. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı.hocalı soykırımı