28 AB ülkesinden Sudan çağrısı

Güncel
_QHA Ankara
17 Nisan 2019, 23:44
_QHA Ankara
17 Nisan 2019, 23:44

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Sudan’da yönetimin, sivil geçiş hükûmetine devredilmesi çağrısı yaptı.

Üye ülkeler adına yazılı açıklama yapan Mogherini, Sudan halkının barışçıl değişim için olağanüstü cesaret ve kararlılık gösterdiğini ifade etti.

Askeri Geçiş Konseyi’nin tüm siyasi gruplarla müzakere etme yönünde istekli olduğuna işaret eden Mogherini, “Bu değişimin gerçek mimarları Sudan halkıdır. Halk, taleplerinin iyi niyetle ve meşru bir şekilde yerine getirilmesini bekliyor” ifadesini kullandı.

“YÖNETİM HIZLA SİVİL GEÇİŞ HÜKÜMETİNE DEVREDİLMELİ”

Mogherini, “Sudan halkının beklentilerini karşılamak, çok gerekli siyasi ve ekonomik reformları yapmak ve barışçıl, güvenilir ve kapsayıcı bir siyasi süreci gerçekleştirmenin tek yolu, yönetimin hızla ve düzenli biçimde, tam yetkiye sahip olacak şekilde sivil geçiş hükûmetine devredilmesiyle mümkün olur” dedi.

Sudan’da tüm taraflara itidal çağrısında bulunan Mogherini, şiddete başvuranların ve suçluların sorumlu tutulması gerektiğinin altını çizerek, bu çerçevede Uluslararası Ceza Mahkemesi ile iş birliğinin bir zorunluluk olduğunu kaydetti.

Askeri Geçiş Konseyi’nin sokağa çıkma yasağını kaldırmanın yanı sıra ilave güven artırıcı adımlar atması gerektiğine dikkati çeken Mogherini, tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması, insani yardım ulaşımının sağlanması ve güvenlik güçlerinin acilen reform edilmesinin önem taşıdığını belirtti.

Mogherini, AB’nin kapsayıcı sivil geçiş hükûmetiyle irtibata geçmeye, Sudan halkına insani ve ekonomik yardım sağlamaya hazır olduğunu açıkladı.