27 yıl geçti acılar dinmedi: Almanya'daki ırkçı saldırıda ölen Türkler törenle anıldı

24 Kasım 2019, 15:56

Almanya’nın Mölln kentinde, 23 Kasım 1992 tarihinde gerçekleşen aşırı sağcı saldırı sonrası hayatını kaybeden 3 Türk’ün anısına anma programı düzenlendi.

Irkçı saldırının üzerinden tam 27 yıl geçmişken; hayatlarını kaybeden Bahide Arslan, Yeliz Arslan ve Ayşe Yılmaz törenle anıldı.

Anma programına Türkiye’nin Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel, Mölln Belediye Başkanı Jan Wiegels, olayda hayatını kaybedenlerin akrabaları ve çevrede yaşayan Alman vatandaşları katılım gösterdi.

Ayrıca, Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Fatih Sultan Camii’nde de hayatını kaybeden Türklerin anısına Mevlid-i Şerif okundu. Programda konuşan Başkonsolos Sunel, facianın üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen yaşanan acıların halen taze olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü de yaşanan elim olayın 27’nci yıl dönümünde hayatını kaybedenleri andı.

BAŞKONSOLOS SUNEL: TÜRK TOPLUMU, ALMANYA’DAKİ TOPLUMUN BİRER PARÇASIDIR

Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel, “Türk toplumu ve tüm göçmen kökenliler, kültür ve inançlarıyla birlikte Almanya’daki toplumun birer parçasıdır. Türk toplumunun, dışlayıcı akım ve yaklaşımlar karşısında, bundan önceki 60 yılda olduğu gibi kendisini anlatmaya yılmadan devam etmesi, dinsel veya etnik ötekileştirmeye karşı durması, sesini daha fazla çıkarması önem taşımaktadır. Bahide Arslan, Yeliz Arslan ve Ayşe Yılmaz, bizler için sadece birer isim değildir.” ifadelerini kullandı.

FRANSA’DA AFYONLU GURBETÇİ AİLENİN EVİNDE FECİ YANGIN: KUNDAKLAMA MI?

Mölln katliamının üzerinden 27 yıl geçti. Ancak Avrupa’da yaşayan gurbetçi Türklerin başına gelen her hadise akıllara sabotaj ve kundaklama girişimlerini getiriyor.

Nitekim 23 Kasım 2019 tarihinde Fransa’nın doğusunda bulunan Folschviller kentinde Afyon’dan gelen gurbetçi Duman ailesinin evinde çıkan yangında ailenin iki çocuğu hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili soruşturma devam ederken; elim hadise akıllara kundaklama ihtimalini getiriyor.


Almanya
ırkçı saldırı
Türkler
Bunlara da bakın: