26 Şubat Davası: İşgalcilerin dört sözde savcısına suçlama yöneltildi

23 Şubat 2020, 16:59

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, işgalciler tarafından Kırım Tatarlarına karşı baskı uygulamak için uydurulan sözde “26 Şubat davası” çerçevesinde çalışan dört sözde savcıya suçlama yöneltti.

Kırım Savcılığı basın servisinden yapılan açıklamada, “Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Ukrayna Milli Polisi Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar’dan sorumlu Müdürlüğü ile birlikte yasa dışı oluşturulan ‘Kırım Cumhuriyeti savcılığının’ dört çalışanına Ukrayna Ceza Kanununın 438. maddesinin 1. fıkrası uyarınca (savaş yasaları ve adetleri ihlal etmek), 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu binası önünde Ukrayna toprak bütünlüğüne destek vermek amacıyla düzenlenen mitinge katılan insanların yasa dışı kovuşturulmasından dolayı suçlama yöneltti.”  denildi.

Açıklamada şüphelilerden üçünün bir yıl boyunca Kremlin kontrolündeki sözde mahkemeden Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) liderlerinden birinin tutuklama süresinin uzatılmasını istediği, dördüncünün de sözde duruşmalara katılarak işgalcilerin yönelttiği sözde suçlamaları desteklediği ve “bir kişiyi asılsız olarak işlemediği bir suçla suçladığı” belirtildi.

Söz konusu eylemler sonucunda sözde mahkemenin KTMM liderlerinden birini 8 yıl hapis cezasına çarptırdığı ifade edilen açıklamada, sözde savcı görevlilerin 12 Ağustos 1949 tarihli Savaş Zamanında Sivil Kişilerin Korunmasına İlişkin Cenevre Sözleşmesinin 31, 64, 65, 67, 70, 75. maddelerinde öngörülen uluslararası insani hukuk normlarını açıkça ihlal ettiği ifade edildi.


26 şubat davası
KIRIM SAVCILIĞI
Kırım'ın işgali
Bunlara da bakın: