24 Şubat'tan bu yana Rus saldırısı altındaki Ukrayna'da 167 çocuk öldü

Güncel
Anife Bilal
06 Nisan 2022, 10:13
Anife Bilal
06 Nisan 2022, 10:13

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı saldırılar ve işgal girişimi neticesinde Ukrayna genelinde siviller hedef alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Rusya’nın saldırganlığa başladığı 24 Şubat 2022’den bu yana Ukrayna’da 167 çocuk hayatını kaybetti.

Ukrayna’da işgalci Rus ordusunun saldırılarının bilançosu her geçen gün ağırlaşıyor. Ukrayna Başsavcılığı, bugün yaptığı açıklamada Rusya’nın saldırı nedeniyle 446 çocuğun zarar gördüğünü bunlardan; 167’sinin hayatını kaybettiğini, 279’unun yaralandığı bildirdi.  Açıklamada bu sayının nihai bir rakam olmadığı, çünkü saldırıların devam ettiği Mariupol, bazı Kıyiv, Çernigiv ve Lugansk bölgelerinde sayımın şu an yapılamadığı belirtildi.

ÇOCUKLARI RUSYA’YA KAÇIRIYORLAR

Rus işgal güçlerinin, Ukraynalı çocukları zorla Rusya’ya tahliye etmeyi sürdürdüğünü aktaran Başsavcılık, “Rus askerleri, Mariupol Bölgesel Çocuk Kemik ve Tüberküloz Merkezi’nde tedavi gören 2 çocuğu zorla Rusya’ya götürdü. Aile tipi bir yetimhanedeki anne ve eğitimci olan bir kadın, beraberinde 16 çocukla birlikte Rusya’daki Saransk kentine zorla götürüldü” denildi.

Ukrayna'da çocuklar çatışmanın gölgesinde kaldı - Son Dakika Haberleri

UKRAYNA’DA 83 EĞİTİM KURUMU TAMAMEN YIKILDI

Ayrıca, açıklamada Rus ordusunun bombardımanlarında 927 eğitim kurumunun hasar gördüğü, bunlardan 83’ünün tamamen yıkıldığı bilgisine yer verildi.