46 yıl önce bugün: Paris Büyükelçisi İsmail Erez'in ve şoförü Talip Yener, Ermeni teröristler tarafından şehit edildi

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
24 Ekim 2021, 12:30
Mehmet Berk Yaltırık
24 Ekim 2021, 12:30

Ermeni terör örgütü JCAG-ARA teröristleri tarafından, 24 Ekim 1975 tarihinde hain bir saldırı neticesinde şehit düşen Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Erez ve Paris Büyükelçiliğinin şoförü Talip Yener, vefatlarının 46’ncı yılında anılıyorlar.

Ermeni terör örgütü JCAG-ARA (Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları – Ermeni Devrimci Ordusu) teröristleri tarafından, 46 yıl önce bugün Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Erez ve Paris Büyükelçiliğinin şoförü Talip Yener şehit edildi.

İlk cinayetini 22 Ekim 1975’te Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Daniş Tunalıgil’i öldürerek başlayan Ermeni terör örgütü JCAG-ARA bu olaydan iki gün sonra, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi 56 yaşındaki İsmail Erez’e yerel saatle 13.26 sıralarında, Seine Nehri üzerindeki Bir-Hakeim Köprüsü’nde (Pont de Bir-Hakeim) otomobilinde pusuya düşürüldü. Teröristlerin hain saldırısı sonucunda Büyükelçi Erez ve Büyükelçilik şoförü Talip Yener şehit oldu.

Paris’te şehit edilen Büyükelçi İsmail Erez ve Talip Yener’in cenazeleri, 26 Ekim 1975 tarihinde Paris Elçiliğinde yapılan törenin ardından özel bir uçakla Ankara’ya getirildi, 27 Ekim tarihinde Ankara’da cenaze törenleri gerçekleştirildi. Büyükelçi Erez, İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’nda, şoför Talip Yener ise Ankara’da defnedildi.